skład / składniki
metoda gotowania
będziemy potrzebować nie tylko produktów, które wymienia ten przepis kulinarny, ale także specjalnego ekspresu do kawy, zwanego inaczej "jezwa" lub "Turka".
przyznaję szczerze, jestem wielką miłośniczką kawy i wszelkiego rodzaju potraw z niej, a prawdziwą kawę po turecku piję aktywnie (aktywnie-to znaczy co najmniej pięć filiżanek dziennie) od czternastego roku życia. Najważniejszą rzeczą w tej odmianie kawy jest gęsta, stabilna piana, która utrzymuje się nawet wtedy, gdy kawa stoi na stole przez długi czas bez twojej uwagi. Ponadto istnieje jeszcze jeden ważny sekret: nigdy nie parz kawy więcej niż dwie filiżanki jednocześnie, w przeciwnym razie dostaniesz wszystko, ale nie kawę turecką.
więc bierzemy jeswę, wlewamy do niej łyżkę kawy (najdrobniejsze zmielenie, prawie jak kakao), wkładamy cukier do smaku i wlewamy zimną wodę (nie przegotowaną, lepiej kupioną, w butelkach).
kładziemy na kuchence, czekamy, aż kawa się rozgrzeje. Gdy tylko płyn będzie gotowy do wrzenia, wrzuć do niego ziarno soli (jest to konieczne do utworzenia piany), wymieszaj i przytrzymaj, aż kawa zbierze się, aby "czołgać się" po ścianach dżezwy. Natychmiast wyjmij i wlej do filiżanki (małej, kawowej, nie do herbaty i nie do kawy rozpuszczalnej!).
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Kawa naturalna, mielona - 201 kcal/100g
- Kawa - 94 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g