kompot ze śliwek na zimę w 3 litrowym słoiku

deser pyszny napój dla dzieci i dorosłych! Kompot ze śliwek na zimę w trzylitrowym słoiku jest zbierany szybko i bez większych problemów. Po prostu zalewamy owoce wrzącym syropem i zwijamy pokrywki.
MariaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 0 % 0 g
tłuszcze 0 % 0 g
węglowodany 100 % 9 g
37 kcal
IG: 11 / 0 / 89

gotowanie krok po kroku

Czas gotowania: 1 h
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Jak gotować kompot ze śliwek na zimę? Przygotuj niezbędne składniki. Możesz użyć dowolnych odmian śliwek, ale pamiętaj, że smak i kolor kompotu bezpośrednio zależą od odmiany śliwek. Jeśli używasz żółtych śliwek, kompot będzie jasnożółty i słodki, z czerwonymi śliwkami-szkarłatny i lekko kwaśny. A z niebieskimi śliwkami kolor kompotu będzie brązowy i słodkawy w smaku.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Dokładnie umyj słoiki i pokrywki kompotu wewnątrz i na zewnątrz oraz wysterylizuj. Można to zrobić na parze za pomocą specjalnej pokrywy do sterylizacji lub kalcynować w piekarniku. Jeśli sterylizujesz słoiki w piekarniku, nie wkładaj ich natychmiast do gorącego piekarnika, w przeciwnym razie pękną od różnicy temperatur. Słoiki należy umieścić w zimnym piekarniku na ruszcie, aby stopniowo się nagrzewały.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Równolegle ze sterylizacją słoików zagotuj wodę na kompot. 1 trzylitrowy słoik potrzebuje około 2,5-2,6 litra wody, w zależności od liczby odpływów. Dlatego lepiej podgrzać trochę więcej wody, nadmiar zawsze można wylać lub użyć do drugiego słoika (jeśli zamkniesz kilka puszek kompotu na raz).

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Dokładnie spłucz śliwki. Do kompotu możesz użyć dowolnych odmian śliwek. Zwinąłem dwa słoiki, jeden z niebieskimi, a drugi z czerwonymi śliwkami. Śliwki można konserwować w całości, przekłuwając każdą wykałaczką w kilku miejscach, aby nie pękły od wrzącej wody. Możesz też pokroić śliwki na połówki i usunąć nasiona. Ale w tym przypadku twój kompot będzie miał trochę miąższu.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Włóż przygotowane śliwki do słoika na jedną trzecią. ! Słoik powinien być jeszcze gorący po sterylizacji, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że schłodzony słoik pęknie z powodu różnicy temperatur podczas wlewania do niego wrzącej wody.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Wlej wrzącą wodę do słoika aż do szyi. Przykryj słoik (ale nie przykręcaj) pokrywką i odstaw kompot na około 10 minut.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Za pomocą specjalnej pokrywki z otworami spuść całą wodę do garnka, pozostawiając śliwki w słoiku.

  8. Krok 8:

    Krok 8.

    Wlej cukier do bulionu śliwkowego, podpal rondel i ponownie zagotuj. Gotuj, aż cukier całkowicie się rozpuści. Dodaj ilość cukru, koncentrując się na własnym smaku. Jeśli kompot wydaje ci się niesłodzony, dodaj trochę więcej cukru.

  9. Krok 9:

    Krok 9.

    Ponownie napełnij śliwki wrzącym syropem cukrowym zamknij słoik zakrętką lub zwiń puszkę za pomocą klucza.

  10. Krok 10:

    Krok 10.

    Odwróć słoiki do góry nogami i zawiń w ręcznik. Całkowicie schłodzić kompot w temperaturze pokojowej. Następnie ponownie Odwróć słoiki i umieść je w ciemnym, najlepiej chłodnym miejscu, do którego nie będzie dostępu bezpośrednie światło słoneczne.

  11. Krok 11:

    Krok 11.

    Jeśli chcesz, aby kolor kompotu był jak na tym zdjęciu, użyj śliwek o czerwonej skórce. Smacznego!

jak miło jest otworzyć słoik pachnącego kompotu śliwkowego zimą, starannie przygotowanego latem! Ze szklanką słodko-kwaśnego kompotu z hukiem nadaje się również domowe ciasto i kupione w sklepie ciasteczka.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Śliwka - 42   kcal/100g
  • Śliwka świeżo mrożona - 52   kcal/100g
  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g

Podobne przepisy