grzane wino z czerwonym winem

aromatyczny rozgrzewający napój alkoholowy. Grzane wino to wspaniały aromatyczny napój, który rozgrzeje zimowy dzień i rozjaśni letni wieczór. Możesz przygotować ten napój zarówno alkoholowy, jak i bezalkoholowy, z sokiem. Do przygotowania wersji alkoholowej odpowiednie są zarówno czerwone, jak i białe wino. Aby było pachnące, dodaje się do niego różne przyprawy według własnych upodobań: cynamon, goździki, kardamon, czarny pieprz, imbir, gałkę muszkatołową.
AnnaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 0 % 0 g
tłuszcze 0 % 0 g
węglowodany 100 % 11 g
88 kcal
IG: 64 / 0 / 36

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 30 min
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Przygotuj określone składniki do przygotowania grzanego wina. Grzane wino według klasycznej receptury jest przygotowywane z czerwonego wina. Najlepsze są czerwone wino stołowe, wytrawne, półwytrawne, półsłodkie lub słodkie. Nie powinieneś brać wzmocnionego, ponieważ po podgrzaniu koniecznie wydzielają ostry zapach alkoholu, który przerywa aromat przypraw. Przyprawy są różne, biorę minimalny zestaw podstawowy: cynamon, goździki, imbir i gałkę muszkatołową.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Wina w grzanym winie nie można zagotować, więc aby wydobyć smak przypraw, dodaje się je do gotowanej wody. Lepiej jest wziąć całe przyprawy, ponieważ w proszku można je znaleźć w gotowym napoju, co nie jest zbyt przyjemne. W rondlu wymieszaj przyprawy i zalej je wodą. Powstałą mieszaninę należy doprowadzić do 100 stopni, wyłączyć ogień i pozostawić na 10 minut. Gdy czas się skończy, Wrzuć bulion na sito.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Następnie wlej czerwone wino do garnka, dodaj cukier i przygotowany wywar z przypraw. Na najwolniejszym ogniu podczas mieszania podgrzej do 65-70 stopni. Gdy tylko pojawi się para i pierwsze bąbelki, zdejmij napój z ognia. W żadnym wypadku nie należy doprowadzać wina do wrzenia! Następnie możesz przykryć patelnię pokrywką i pozostawić na 5-10 minut.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Podawaj grzane wino z czerwonego wina w wysokich, przezroczystych szklankach lub kubkach wykonanych z ceramiki, które są w stanie utrzymać ciepło przez długi czas. Jako przekąskę stosuje się suche ciasteczka, ciasta i niesłodzone owoce. Grzane wino dobrze nadaje się do dań mięsnych.

grzane wino to gorący napój alkoholowy na bazie wytrawnego lub półwytrawnego czerwonego wina podgrzanego do 70-80 stopni, z dodatkiem cukru, przypraw, skórki cytryny, owoców, a czasem nawet orzechów. Największą popularnością cieszy się w Niemczech, Austrii, Czechach i Szwajcarii w okresie świąt Bożego Narodzenia.

słowo grzane wino pochodzi od niemieckiej nazwy "Gluhwein"("gluwein"). Z kolei " Gluhwein "powstał z wyrażenia" gluhender Wein", które w tłumaczeniu z niemieckiego brzmi jak"gorące wino". Według niektórych źródeł słowo grzane powstało z polskiego "glintwajn". Grzane wino w języku angielskim brzmi jak " glintwine "(przetłumaczone jako"płonące wino").

Historia grzanego wina sięga czasów starożytnego Rzymu, kiedy do zimnego wina zaczęto dodawać przyprawy, aby wzmocnić smak i nadać mu pikantny smak. Ten starożytny rzymski napój ma niewiele wspólnego ze współczesnym grzanym winem. Jednak jego historia rozpoczęła się właśnie w tym okresie.

grzane wino, jakie znamy teraz, pojawiło się w Północnej Europie i Skandynawii w XVI wieku jako rozgrzewający napój w mroźną zimę. Następnie za podstawę wzięto Bordeaux i inne czerwone wina. Wino ogrzewano do 70 stopni i dodawano do niego jedyne dostępne wówczas zioło galangal, które zastępowało wszystkie inne przyprawy. Później (w XVIII-XIX wieku) do napoju zaczęto dodawać miód, cynamon, kardamon i szereg innych przypraw. Warto zauważyć, że w średniowieczu tylko bogaci i szlachetni ludzie mogli sobie pozwolić na grzane wino, ponieważ przyprawy były wówczas na wagę złota.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Goździk - 323   kcal/100g
  • Imbir - 80   kcal/100g
  • Imbir suchy - 347   kcal/100g
  • Imbir marynowany - 51   kcal/100g
  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Wina alkoholowe - 212   kcal/100g
  • Wina półwytrawne - 78   kcal/100g
  • Wina wytrawne - 64   kcal/100g
  • Wino czerwone - 88   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g
  • Gałka muszkatołowa - 556   kcal/100g
  • Laska cynamonu - 261   kcal/100g

Podobne przepisy