kiszona kapusta klasyczna w słoiku

kapusta kiszona we własnym soku na zimę! Klasyczny przepis na kiszoną kapustę oznacza użycie tylko trzech składników: białej kapusty, marchwi i soli, koniecznie dużej kamiennej. Ten przepis nie pozwala na użycie solanki, wystarczy sok z warzyw.
SnezhanaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 22 % 2 g
tłuszcze 0 % 0 g
węglowodany 78 % 7 g
28 kcal
IG: 100 / 0 / 0

gotowanie krok po kroku

Czas gotowania: 3 D 1 h
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Przygotuj składniki według listy. Biała kapusta do kiszenia musi być używana późnych odmian, taka kapusta powinna mieć gęste, ciasne główki kapusty, bez zielonych plam na liściach. Oczyszczamy kapustę z górnych brudnych, suchych liści. Posiekaj kapustę z rozdrabniaczem lub cienko pokrój nożem.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Umyj marchewki, obierz i zetrzyj. Kolor przedmiotu zależy od metody krojenia marchwi. Marchewki można pokroić nożem, zetrzeć na koreańskiej tarce do sałatek lub na zwykłej tarce. Im drobniejsze warzywo zostanie zmiażdżone, tym jaśniejszy będzie sok, a tym samym gotowa kapusta kiszona.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Połącz kapustę w misce z marchewką. Do przygotowania kiszonej kapusty należy używać naczyń emaliowanych lub szklanych. Dodaj sól kamienną, jeśli nie ma jej pod ręką, możesz użyć drobnego mielenia, ale koniecznie nadającego się do solenia, nie jodowanego. Czystymi rękami zmiel plasterki warzyw solą, aż warzywa wypuszczą sok, a sól się rozpuści.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Musisz wcześniej przygotować słoiki z kapustą. Moje słoiki z sodą, moje pokrywki i zagotuj. Sterylizujemy słoiki w jeden z wygodnych sposobów: w łaźni wodnej, w kuchence mikrofalowej lub w piekarniku. Ta ostatnia metoda pozwala w krótkim czasie ugotować wiele naczyń na półfabrykaty. Mokre słoiki kładziemy szyjką w dół na ruszcie w piekarniku, ustawiamy temperaturę na 150 stopni, trzymamy słoiki o pojemności 0,5 litra w piekarniku przez około 10 minut.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Gotowaną kapustę szczelnie wkładamy do słoików, ściskając każdą warstwę krojenia warzyw łyżką lub pchnięciem. Natychmiast w słoiku powinien pojawić się sok, który całkowicie pokryje zawartość.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Napełniamy słoiki nie do samej góry, aby było miejsce na sok, który wyróżnia się z warzyw. Przykryj słoiki kapustą gazą lub przykryj pokrywką, aby kurz nie dostał się do środka. Aby sok nie spływał na stół podczas fermentacji, włóż słoiki do głębokich filiżanek i pozostaw w temperaturze pokojowej na 3 dni.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    W tym czasie fermentacja rozpocznie się w słoikach z kapustą, musisz przebić kapustę widelcem z długimi goździkami, aby nakłucie przeszło do samego dna naczyń i wydostały się gazy gromadzące się w kapuście, w przeciwnym razie kęs będzie smakował z goryczką. Następnie zamykamy słoiki ciasnymi pokrywkami i przechowujemy w chłodnym miejscu do zimy. Smacznego!

okres przydatności do spożycia kiszonej kapusty zależy bezpośrednio od temperatury otoczenia:
- w piwnicy i lodówce, pod warunkiem szczelności pojemnika i przestrzegania reżimu temperaturowego od 0 do +4 stopni, produkt pozostaje Zdatny do spożycia do 5-8 miesięcy;
- po zamrożeniu będzie przechowywany do roku (możesz przenieść gotową kiszoną kapustę do plastikowych torebek, szczelnie zamknąć, pozostawiając wystarczająco dużo miejsca na zamrożenie solanki i włożyć do zamrażarki);
- w temperaturze pokojowej produkt zepsuje się w ciągu 3 dni;
- w temperaturze +10 stopni kapusta pozostanie nie dłużej niż 10-15 dni.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Marchew - 33   kcal/100g
  • Suszona marchewka - 275   kcal/100g
  • Marchewka gotowana - 25   kcal/100g
  • Sol - 0   kcal/100g
  • Kapusta biała - 28   kcal/100g
  • Kapusta biała gotowana - 21   kcal/100g

Podobne przepisy