dżem figowy z cytryną na zimę

Przygotuj niezwykły dżem! Świetna opcja na herbatę! Dżem figowy z cytryną to smaczny preparat na zimę. Korzystając z chwili i okazji, aby kupić świeże figi na rynku, możesz zrobić z nich doskonały dżem! Nie można nie zauważyć, że figi zawierają wiele witamin, minerałów, błonnika, żelaza i fosforu, białek i cukrów. A pod względem zawartości potasu figi ustępują tylko orzechom. Dodając małą cytrynę do dżemu, otrzymujemy dodatkową dawkę witamin, świeży cytrusowy aromat i lekką kwaskowatość, która korzystnie podkreśla smak.
TomaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 3 % 1 g
tłuszcze 0 % 0 g
węglowodany 97 % 34 g
149 kcal
IG: 26 / 0 / 74

metoda gotowania

Czas gotowania: 4 h

1. Przede wszystkim przygotujemy pojemnik na przedmiot. Mogą to być zwykłe słoiki do zszywania lub słoiki z gwintem do wkręcania. Sterylizujemy słoiki, pokrywamy je wrzącą wodą. Możesz sterylizować w dowolny dogodny sposób: nad parą, w piekarniku, w kuchence mikrofalowej. Najważniejsze jest to, że w momencie napełniania puszki są suche.

2. Umyj figi, wysusz je. Pokrój każdy owoc na ćwiartki. Umyj cytrynę szczotką w gorącej wodzie. Następnie pokrój cytrynę na plasterki wraz ze skórką. Cytrynę należy wziąć mały rozmiar, w przeciwnym razie należy użyć tylko połowy.

3. W grubościennej patelni układamy figi i cytrynę. Tutaj wlej cukier, szczyptę soli, wlej koniak. Pozostaw na chwilę w temperaturze pokojowej. Konieczne jest utworzenie syropu. Okresowo mieszaj składniki.

4. Wysyłamy patelnię do ognia. Dodaj gałązkę rozmarynu. Podgrzej mieszaninę na średnim ogniu, poczekaj, aż cukier się rozpuści. Często mieszamy. Gotuj dżem przez pół godziny. Cała ciecz powinna odparować. Dżem powinien być gęsty.

5. Gdy figi zmiękną wystarczająco, przetwarzamy je za pomocą tłuczka do ziemniaków. W tym samym czasie widelcem usuwamy plasterki cytryny i rozmaryn.

6. Układamy dżem w przygotowanych słoikach, wypełniając je tak, aby w słoiku było jeszcze miejsce, około 2-3 centymetry od krawędzi. Cóż, teraz pokrywamy słoiki pokrywkami i umieszczamy w dużym rondlu. Połóż ręcznik na dnie patelni. Napełnij wodą, aby dotarła do ramion puszek.

7. Wysyłamy konstrukcję do ognia. Pasteryzuj dżem przez 10 minut od momentu wrzenia. Następnie wyjmujemy słoiki z wody, hermetycznie przykręcamy pokrywki. Pozwalamy obrabianym przedmiotom ostygnąć, dopiero potem przenosimy je do stałego miejsca przechowywania.

smacznego dżemu!

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Cytryna - 16   kcal/100g
  • Skórka z cytryny - 47   kcal/100g
  • Figi - 49   kcal/100g
  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Koniak Zwyczajny "trzy gwiazdki" - 239   kcal/100g
  • Koniak - 239   kcal/100g
  • Sol - 0   kcal/100g
  • Rozmaryn świeży - 131   kcal/100g

Podobne przepisy