skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak zrobić prosty domowy biały kwas chlebowy z mąki żytniej? Przygotuj jedzenie. Oprócz ilości wskazanej w składnikach będziesz potrzebować dodatkowej mąki i cukru, dwóch łyżek stołowych na każdą świeżą partię kwasu chlebowego. W żadnym wypadku nie myj rodzynek!!!!To brudne rodzynki staną się katalizatorem rozpoczęcia procesu fermentacji. W niektórych przepisach do kwasu chlebowego dodaje się również skórki chleba, spójrz na to, jak chcesz, nie zrobiłem tego.
Krok 2:
Gotowanie kwasu chlebowego zaczyna się od zakwasu. Jak zrobić zakwas? Weź miskę, wlej do niej mąkę żytnią. Wlej czystą wodę, mieszając mąkę trzepaczką lub łyżką. Zakwas powinien mieć konsystencję śmietany. Sam dostosuj ilość wody do stanu masy. Potrzebowałem mniej niż dwóch szklanek.
Krok 3:
Dodaj cukier do zakwasu, dobrze wymieszaj. Dodaj rodzynki. Powtarzam, że rodzynki nie muszą być myte, dodaj brudne. Wymieszaj zakwas z rodzynkami.
Krok 4:
Przykryj miskę ręcznikiem i umieść zakwas w ciepłym miejscu na kilka dni. Będzie kwaśny i zacznie fermentować, zrozumiesz to po charakterystycznym kwaśnym zapachu.
Krok 5:
Proces fermentacji zajął mi 4 dni. Wokół rodzynek pojawiły się nawet bąbelki. Usuń rodzynki z miski, jeśli nie możesz złapać wszystkiego, w porządku, nadal będą przydatne.
Krok 6:
Weź czysty, suchy słoik, najlepiej trzylitrowy, i włóż do niego zakwas, teraz Można go nazwać brzeczką.
Krok 7:
Napełnij brzeczkę czystą zimną wodą, nie dolewając trochę do szyjki słoika.
Krok 8:
Wlej kilka łyżek mąki żytniej do słoika.
Krok 9:
I kilka łyżek cukru.
Krok 10:
Dobrze wymieszaj zawartość słoika. W ten sposób karmiliśmy brzeczkę i ponownie aktywowaliśmy fermentację. Możesz wrzucić Więcej rodzynek i kawałków suchego chleba żytniego do słoika.
Krok 11:
Przykryj słoik chusteczką i pozostaw w temperaturze pokojowej na 2 dni.
Krok 12:
Po odpowiednim czasie otrzymasz pierwszy kwas chlebowy w banku. Nazywa się "młody", wcale nie silny ani dojrzały.
Krok 13:
Całkowicie odcedź, pozostawiając fusy w słoiku. Młody kwas chlebowy jest zwykle wylewany bez użycia.
Krok 14:
Ponownie napełnij brzeczkę wodą i nakarm dwiema łyżkami mąki żytniej i cukru. Radzę wziąć cukier do smaku, kwas chlebowy można łatwo przesadzić.
Krok 15:
Ponownie wymieszaj kwas chlebowy i odstaw na dwa dni.
Krok 16:
Za dwa dni otrzymasz biały kwas chlebowy, który możesz już wypić. Wlej go do szklanego naczynia i włóż do lodówki. A z kwaśnej brzeczki w słoiku, uzupełniając ją i karmiąc, co dwa do trzech dni otrzymasz nową porcję kwasu chlebowego. Z czasem będzie dużo fusów, a kwas chlebowy dojrzeje szybciej. Wtedy część fusów można usunąć. Przechowuj odsączony kwas chlebowy w zimnym miejscu, jeśli stanie trochę dłużej, stanie się bardziej gazowany.
bardzo podobał mi się eksperyment z białym kwasem. To oczywiście trochę nie jest zwykły napój, jest kwaśny, trochę" ostry " w smaku. Myślę, że będzie to świetna okroshka.
do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Rodzynki - 280 kcal/100g
- Kiszmisz - 279 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Mąka żytnia - 305 kcal/100g