skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak gotować uzvar z suszonych owoców? Przygotuj niezbędne suszone owoce. Podałem Ilość OK. Możesz dodać trochę więcej tego lub innego produktu, który najbardziej Ci się podoba. Możesz zastąpić jeden składnik innym lub ugotować napój nie z czterech rodzajów suszonych owoców, jak mój, ale z dwóch lub trzech.
Krok 2:
Suszone owoce dobrze spłucz w zimnej wodzie, aby usunąć z nich kurz i inne zanieczyszczenia. Następnie zalej suszone owoce wrzącą wodą. Odstaw na kilka minut. Po spuszczeniu wody.
Krok 3:
Pokrój kilka plasterków korzenia imbiru. I weź trochę goździków dla smaku.
Krok 4:
Włóż wszystkie przygotowane suszone owoce do garnka do gotowania. Dodaj imbir i goździki. Zalej składniki zimną wodą i podpal garnek. Doprowadź wodę do wrzenia i gotuj przez około 3-5 minut. Następnie zdejmij patelnię z ognia, przykryj i pozostaw uzvar do zaparzenia na 3-4 godziny. Im dłużej jest zaparzany, tym bogatszy i smaczniejszy będzie napój.
Krok 5:
Jeszcze lepiej będzie, jeśli przykryjesz patelnię ciepłym kocem, aby zawartość powoli ostygła. Odcedź zaparzony uzvar przez kilka warstw gazy, aby usunąć wszystkie małe cząsteczki. Po wysuszeniu owoców można ponownie przenieść do kompotu. Lub dodaj je bezpośrednio do szklanki przed podaniem. Do smaku dodaj trochę miodu do napoju.
Krok 6:
Wlej gotowy uzvar do karafki i poczęstuj się. Miłego poczęstunku!
odpowiednio przygotowany uzvar zawiera dużą ilość witamin i składników odżywczych.
taki napój jest silnym przeciwutleniaczem, łagodzi stany zapalne w organizmie, tonizuje, zwiększa odporność, zwiększa hemoglobinę oraz ma działanie oczyszczające i moczopędne.
oprócz tych składników można do niego dodać suszone jagody głogu, jarzębiny, żurawiny, dzikiej róży, wiśni. Zestaw przypraw można również rozszerzyć. Możesz uzupełnić napój kardamonem lub cynamonem.
taki napój uzupełnić zapasy energii. Lubi to zarówno dzieci, jak i dorosłych.
po odcedzeniu nie wyrzucaj jagód. Są bardzo smaczne i są zdrowym błonnikiem dla jelit. Dlatego można je jeść. A to kolejny plus napoju.
do słodzenia najlepiej używa się miodu. Ale całkiem można go zastąpić cukrem.
ale taki napój nie jest zalecany do picia z cukrzycą.
do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Miód - 400 kcal/100g
- Goździk - 323 kcal/100g
- Imbir - 80 kcal/100g
- Imbir suchy - 347 kcal/100g
- Imbir marynowany - 51 kcal/100g
- Suszone morele - 215 kcal/100g
- Uruk - 290 kcal/100g
- Brzoskwinie suszone - 254 kcal/100g
- Rodzynki - 280 kcal/100g
- Kiszmisz - 279 kcal/100g
- Śliwka - 227 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Suszone jabłka - 231 kcal/100g