skład / składniki
metoda gotowania
1. Podgrzej w rondlu do 60C 20L wody i wlej pokruszony słód. Dobrze wymieszaj i sprawdź temperaturę. Powinien wynosić około 55C.jeśli mniej, musisz się rozgrzać. Wyłącz ogrzewanie i moczyć mieszaninę przez 15 minut (zrób tak zwaną pauzę).
2. Teraz podgrzej zawartość do 63C, stale przeszkadzając, aby wykluczyć przypalenie. Moczyć 40 min (chcesz piwo mocniej pauzować (moczyć) zrób więcej)
3. Ponownie podgrzej do 72S. Pauza 50 min.
4. Nabierz łyżeczkę płynu bez cząstek słodu. Wlej go do spodka lub filiżanki i upuść roztwór jodu. Jeśli kolor cieczy zmieni się na niebieski lub fioletowy, musisz kontynuować ekspozycję, jeśli się nie zmieni, podgrzej ciecz do 78C i odstaw na 10 minut.
5. Najlepiej filtrować, stosując system filtrów z rurki, bazooki lub fałszywego DNA. Celem filtracji jest oddzielenie brzeczki od cząstek ziarna, przelanie oczyszczonej brzeczki do pojemnika fermentacyjnego. Pierwszym etapem filtracji jest recykling brzeczki. Na fałszywym dnie tworzy się poduszka zbożowa-warstwa drobiny, przez którą brzeczka jest filtrowana, więc odpływ umieszcza się jak najbliżej DNA. Z improwizowanych środków często do tych celów używa się plastikowych pojemników z kranem u dołu. Gdy warstwa cieczy spadnie do osadu słodowego, woda do płukania zaczyna płynąć (aby osad nie był odsłonięty) podgrzana do 80 ° C.
6. Przefiltrowaną ciecz doprowadza się do wrzenia i wlewa tam pierwszą porcję chmielu. Gotuj przez 30 minut.
7. Podczas gotowania chmielu wlej drożdże do osobnego pojemnika z 200 ml przegotowanej wody o temperaturze pokojowej i pozostaw do aktywacji. Jeśli drożdże są dobre, po 30-40 minutach na powierzchni pojawi się piana.
8. Do wrzącej cieczy dodaj drugą porcję chmielu, gotuj przez kolejne 20 minut, a następnie dodaj trzecią porcję i gotuj przez kolejne 10 minut.
9. Filtrowanie z chmielu odbywa się na tym samym sprzęcie (jeśli chmiel był w workach, nie jest to wymagane).
10. Powstałą brzeczkę schładza się tak szybko, jak to możliwe, do 20 ° C po schłodzeniu podczas pracy starają się zachować sterylność.
11. Sfermentowane drożdże wlewa się do brzeczki.
12. Zamykamy Pojemnik fermentacyjny pokrywką i aby zmniejszyć możliwą infekcję, uszczelniamy: owijamy kilka warstw folii stretch.
13. Pojemnik fermentacyjny umieszcza się w miejscu o temperaturze 18-22 ° C i pozostawia do fermentacji przez 2 tygodnie.
14. Delikatnie spuść piwo z osadu drożdży. Dodaje się glukozę w ilości 8-10 g / l i butelkuje. Butelki pozostawia się w zaciemnionym miejscu o temperaturze pokojowej.
15. Gdy butelki staną się twarde, umieszcza się je w chłodnym miejscu. Po tygodniu możesz spróbować. Po miesiącu do spożycia.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Drożdże prasowane - 109 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Słód - 361 kcal/100g
- Chmiel - 0 kcal/100g