skład / składniki
metoda gotowania
Kalina jest znana jako bardzo przydatna roślina. Pomaga w walce z różnymi przeziębieniami, normalizuje ciśnienie krwi, przyczynia się do dobrego trawienia. Po przygotowaniu nalewki z tych leczniczych jagód można ją stosować przez cały rok przy najmniejszych oznakach przeziębienia.
Kalinę najlepiej zbierać zaraz po pierwszych mrozach. To właśnie te jagody są uważane za najbardziej przydatne. Przede wszystkim należy je posortować, wybierając najbardziej dojrzałe i nieskażone. Następnie dokładnie opłucz jagody kaliny pod chłodną bieżącą wodą i osusz, rozkładając na ręcznikach papierowych.
następnie musisz przygotować pojemnik na nalewkę. Należy go dobrze umyć detergentem, a następnie kilkakrotnie spłukać czystą wodą. Następnie wysusz. Może to być szklany słoik lub butelka o pojemności do 2 litrów.
posortowane i umyte jagody kaliny umieścić w przygotowanym szklanym pojemniku i wlać tam część wcześniej przygotowanego bimbru. Jednocześnie nie trzeba wlewać całej objętości bimbru do pojemnika. Jego poziom powinien być nieco wyższy niż poziom kaliny. Oznacza to, że płyn powinien całkowicie pokryć jagody i znajdować się nieco ponad nimi.
szczelnie zamknij pojemnik pokrywką i umieść w ciemnym miejscu na jeden dzień, aby płyn się zaparzył.
po dniu wlej pozostały bimber do pojemnika z jagodami kaliny. Ponownie szczelnie zamknij i wstrząśnij zawartością.
umieść pojemnik z jagodami w ciemnym, chłodnym miejscu. Napój należy podawać przez cały miesiąc. Raz na 5-6 dni należy go wstrząsnąć, aby jagody wyrosły z dna pojemnika.
po miesiącu nalewkę należy przefiltrować. Aby to zrobić, możesz użyć gazy złożonej w kilku warstwach, przepuścić przez nią napój. Pozostałe jagody kaliny można wycisnąć do nalewki, aby jej smak był bardziej nasycony. Następnie ciasto jagodowe można wyrzucić - nie będzie już potrzebne.
aby uzyskać lepszy smak, dodaj trochę cukru do gotowego już odcedzonego napoju. Zamiast cukru możesz dodać miód - dzięki temu nalewka będzie jeszcze bardziej przydatna. Moc gotowego napoju wynosi około 32-24 stopni.
następnie wlej nalewkę z kaliny do butelek i przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu bez bezpośredniego światła słonecznego przez 3 lata.
smacznego i dobrego zdrowia!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Kalina - 26 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Bimber - 295 kcal/100g