skład / składniki
gotowanie krok po kroku
powiem szczerze-nie lubię lemoniad. Tylko naturalne soki i domowe kompoty. Przepis na kompot wiśniowy w naszym domu jest ogólnie najpopularniejszy. Specjalnie do tego stale kupujemy wiśnie. Latem oczywiście kupuję tylko świeże, ale zimą kompot wiśniowy jest bardzo smaczny nawet z mrożonych wiśni.
aby uzyskać naprawdę pyszny kompot wiśniowy, musisz zrobić słodki syrop. Zwykle robię dużą porcję kompotu wiśniowego-trzy litry. Zaczynam więc gotowanie od wody-wlewam trzy litry do rondla i podpalam. Do wody należy dodać trochę kwasu cytrynowego-pół łyżeczki na trzy litry. I pamiętaj, aby wlać cukier-w końcu gotuję słodki syrop. Musisz liczyć gdzieś 8 łyżek cukru na litr wody, ale jeśli jest trochę więcej cukru, nie jest straszne. Ja na przykład uwielbiam bardzo słodki kompot. Co więcej, wiśnie nie zawsze są słodkie.
lepiej ciągle mieszać wodę z cukrem, aby cukier się rozpuścił i nie spalił. Gdy syrop się zagotuje, możesz dodać umyte jagody wiśni. Na jedną porcję świeżego kompotu wystarczy mi pół kilograma wiśni. To znaczy półtora kilograma wiśni na trzy litry syropu. Wiśnie wystarczy spłukać, a Kości nigdy nie wyciągam.
zdejmuję patelnię z ognia, gdy kompot wiśniowy się zagotuje. Teraz po prostu przykryję patelnię pokrywką i odłożę na bok – niech ostygnie.
moim zdaniem zimny kompot wiśniowy po posiłku jest lepszy niż jakikolwiek deser.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Wiśnia kwaśna - 52 kcal/100g
- Wiśnia słodka - 64 kcal/100g
- Wiśnia suszona - 292 kcal/100g
- Wiśnia konserwowa - 61 kcal/100g
- Kwas cytrynowy - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g