skład / składniki
metoda gotowania
1. Mój arbuz pod bieżącą wodą. Następnie przecinamy go na pół. Za pomocą ostrego noża odetnij skórkę. Musisz wyciąć nie tylko zieloną część, ale także białą - blisko miazgi. Następnie pokrój miąższ arbuza w kostkę, wybierz nasiona. Z miazgą można zrobić inaczej: usunąć ją łyżką stołową, zmielić przez sito, usuwając w ten sposób nasiona (pozostaną na sicie).
2. Melon również mój. Następnie obieramy ze skórki i nasion. Pokrój miąższ w kostkę. Rozłóż miąższ arbuza i melona w dużym rondlu, przykryj cukrem. Pozostaw na 8-10 godzin (na noc).
3. Rano wysyłamy patelnię do ognia. Doprowadzić masę do wrzenia. Gotuj przez 5-10 minut-wyłącz ogień. Pozostaw dżem do wieczora, a następnie gotuj przez taką samą ilość czasu. W ten sposób gotujemy jeszcze dwa razy: następnego ranka i wieczorem. W tym czasie płyn dobrze odparuje, dżem stanie się dość gęsty.
4. Banki należy myć i sterylizować w dowolny znany sposób. Najważniejsze jest to, że pojemnik jest czysty, gorący i suchy przed ułożeniem dżemu. Jeśli słoiki są sterylizowane w piekarniku lub w kuchence mikrofalowej - będą suche. Jeśli sterylizacja odbywa się nad parą, banki muszą mieć czas na wyschnięcie. Gorący dżem układamy w przygotowanych słoikach. Szczelnie zamknij.
taki dżem jest przechowywany w chłodnym, ciemnym miejscu: w piwnicy lub w piwnicy. Można go również przechowywać na balkonie lub loggii. Dopóki dżem jest gorący, nie jest zbyt gęsty. Ale po zestaleniu dobrze gęstnieje i staje się jak dżem.
miłej degustacji!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Melon"kantalupa" - 19 kcal/100g
- Melon"kołchoźnica" - 28 kcal/100g
- Arbuz - 25 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g