skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak zrobić naleśniki z mąki pełnoziarnistej? Przygotuj składniki. Wszystkie produkty powinny mieć temperaturę pokojową, więc mleko i jajka należy wcześniej wyjąć z lodówki, około 1-1,5 godziny. Używaj wybranych i dużych jaj. Mąka pełnoziarnista różni się od zwykłej mąki grubszym mieleniem. Całe ziarna pszenicy uczestniczą w Mieleniu: nie tylko rdzeń, ale także część zewnętrzna. Zwykła mąka składa się tylko z wnętrza ziarna.
Krok 2:
Połącz jajka z cukrem i ubij, aż będą gładkie trzepaczką.
Krok 3:
Wlej około połowy (300 ml) mleka o temperaturze pokojowej do ubitych jajek i wymieszaj.
Krok 4:
Mąka pełnoziarnista to mąka razowa, więc jest grubsza, a jej cząstki są większe. Mąka pełnoziarnista ma bladokremowy kolor ze względu na obecność w niej zewnętrznej skorupy ziarna, dlatego taką mąkę należy przesiać przez drobne sito i lepiej przesiać nie raz, ale dwa razy.
Krok 5:
Tyle niepotrzebnych łusek pozostaje na dnie sita.
Krok 6:
Do ciasta dodaj przesianą mąkę i dodaj sól.
Krok 7:
Wszystko dobrze wymieszaj trzepaczką, aż będzie gładkie. Na tym etapie wszystkie grudki bardzo dobrze pękają dzięki lepkości ciasta.
Krok 8:
Wlej pozostałe mleko i olej roślinny. Ponownie wszystko dobrze wymieszaj, aby olej całkowicie rozproszył się po cieście.
Krok 9:
Pozostaw ciasto na 20 minut w temperaturze pokojowej. W tym czasie gluten zawarty w mące zacznie lekko zagęszczać ciasto. Dlatego jeśli nagle zobaczysz, że ciasto stało się gęstszą konsystencją niż było, wiedz, że jest to konieczne. Powinien być mniej więcej jak płynna śmietana, w razie potrzeby dodaj trochę więcej mąki. Przed pieczeniem dobrze wymieszaj ciasto trzepaczką lub chochlą.
Krok 10:
Rozgrzej patelnię i posmaruj olejem roślinnym za pomocą pędzla. Za pomocą chochli wlej trochę ciasta i rozprowadź na całej patelni. Piecz naleśniki z obu stron, aż będą złotobrązowe. Przed pieczeniem każdego naleśnika radzę nasmarować patelnię olejem. Upiekłam zarówno z masłem, jak i bez, ale z masłem naleśniki są bardziej porowate i nie wysychają.
Krok 11:
Ułóż gotowe naleśniki jeden na drugim. Po upieczeniu ostatniego naleśnika podawaj je do stołu. Naleśniki są idealne do nadziewania mięsem, twarogiem, owocami. Smacznego!
przygotuj się na to, że mąka może wymagać więcej lub mniej niż wskazano w przepisie. Nie skupiaj się na ilości mąki, ale na pożądanej konsystencji ciasta. Aby uniknąć błędów, przeczytaj o mące i jej właściwościach!
ważne! niewłaściwie dobrana patelnia może zepsuć nawet najlepszy przepis. Przeczytaj wszystkie szczegóły, jak wybrać idealną patelnię do różnych potraw tutaj .
wszelkie oleje są przydatne tylko do osiągnięcia określonej temperatury-punktu dymienia, w którym olej zaczyna się palić i wytwarza toksyczne substancje, w tym czynniki rakotwórcze. Jak określić temperaturę smażenia i wybrać najlepszy olej do smażenia, a który lepiej nie używać w ogóle, przeczytaj tutaj .
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Mleko krowie całe - 68 kcal/100g
- Mleko 3,5% tłuszczu - 64 kcal/100g
- Mleko 3,2% tłuszczu - 60 kcal/100g
- Mleko 1,5% tłuszczu - 47 kcal/100g
- Skoncentrowane mleko 7,5% tłuszczu - 140 kcal/100g
- Mleko 2,5% tłuszczu - 54 kcal/100g
- Jajko kurze - 157 kcal/100g
- Białko jaja - 45 kcal/100g
- Proszek jajeczny - 542 kcal/100g
- Żółtko - 352 kcal/100g
- Jajko strusia - 118 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Mąka pełnoziarnista pszenna - 298 kcal/100g