skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak zrobić chleb na patelni? Przygotuj produkty według listy. Przygotuj ciasto. Aby to zrobić, wlej wodę do miski o odpowiedniej wielkości. Dodaj drożdże, cukier i sól do ciepłej wody. Wymieszaj je trzepaczką.
Krok 2:
Przesiej mąkę pszenną przez drobne sito, aby nasycić ją tlenem. Wlej przesianą mąkę do wody z częściami drożdży, delikatnie mieszając trzepaczką, aż będzie gładka. Nie skupiaj się na objętości mąki, ale na konsystencji ciasta.
Krok 3:
Ciasto powinno być miękkie i elastyczne, nie przyklejać się do rąk. Gdy już to zrobisz, zwiń go w kulkę, pozostaw w misce. Przykryj ręcznikiem i umieść w ciepłym miejscu, aż ciasto się powiększy. Zajmuje to około 1 godziny, może więcej. Jeśli twoje ciasto nie chce w żaden sposób wyrosnąć, wymień drożdże. Gdy ciasto wyrośnie, zmiażdż je.
Krok 4:
Do pieczenia chleba wskazane jest użycie dobrej, wysokiej jakości ciężkiej patelni z wysokimi bokami i grubymi ścianami. Cienki do chleba nie zadziała, pamiętaj o tym. Nasmaruj patelnię olejem roślinnym.
Krok 5:
Przenieś ciasto na patelnię i rozgnieć je na dnie patelni. Przykryj patelnię pokrywką i odstaw, aż ciasto ponownie wyrośnie. Nie włączaj kuchenki.
Krok 6:
Gdy ciasto wyrośnie, włącz piec na najmniejszy! ogień. Przykryj patelnię pokrywką i piecz przez około 30 minut. Uwaga! Czas zależy od rodzaju kuchenki, patelni i grubości ciasta. Dlatego sprawdzaj zawartość patelni, gdy gotujesz po raz pierwszy! Lepiej jest, jeśli pokrywa jest przezroczysta, aby nie podnosić jej ponownie, ale wszyscy ją widzieli.
Krok 7:
Po pół godzinie zdjąłem pokrywkę i odwróciłem chleb na drugą stronę. Drugą stronę należy smażyć tyle samo, na minimalnym ogniu i bez pokrywki. Zajęło mi to 30 minut. Jak widać, mój chleb dobrze wyrósł, nie przypalił się.
Krok 8:
Zdejmij patelnię z pieca, wyjmij z niej chleb. Zawiń chleb w ręcznik na 1 godzinę.
Krok 9:
Domowy chleb jest gotowy! Tak to wygląda w środku. Do smaku-dobry chleb. Możesz go pokroić i podać. Smacznego!
przygotuj się na to, że mąka może wymagać więcej lub mniej niż wskazano w przepisie. Nie skupiaj się na ilości mąki, ale na pożądanej konsystencji ciasta. Aby uniknąć błędów, przeczytaj o mące i jej właściwościach!
ważne! Używając suchych drożdży należy pamiętać, że występują one w dwóch formach: aktywnej i natychmiastowej(przed użyciem przeczytaj uważnie instrukcję!).
aktywne suche drożdże przypominają zewnętrznie koraliki lub małe kulki. Przed zastosowaniem należy je wybudzić z"trybu uśpienia". W tym celu aktywne drożdże rozcieńcza się w ciepłej słodkiej wodzie, mleku lub serwatce. Powstałe bąbelki, piana lub" czapka " wskazują, że drożdże są gotowe do dalszego użycia. Aktywne suche drożdże należy doprowadzić do całkowitego rozpuszczenia w cieczy, w przeciwnym razie z powodu pozostałych ziaren ciasto może nie wzrosnąć, a wypieki zostaną zepsute (ziarna drożdży, które nie rozpuściły się w cieczy i dostały się do ciasta, nie rozproszą się same, co oznacza, że nie będą działać).
natychmiastowe suche drożdże są łatwiejsze w użyciu. Nie muszą być aktywowane przed użyciem. Takie drożdże wraz z innymi składnikami są po prostu dodawane do ciasta. W rezultacie Czas pieczenia jest skrócony.
należy również pamiętać, że oba rodzaje suchych drożdży mogą różnić się aktywnością u różnych producentów.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Mąka pełnoziarnista z pszenicy durum witaminizowana - 333 kcal/100g
- Mąka pełnoziarnista uniwersalna - 364 kcal/100g
- Mąka krupczatka - 348 kcal/100g
- Mąka - 325 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Suche drożdże - 410 kcal/100g