skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak gotować kompot z rodzynek? Przygotuj jedzenie. Do takiego kompotu odpowiednie są dowolne odmiany rodzynek-ciemne — jasne, z kością lub bez. Opłucz go pod bieżącą wodą, a następnie zalej wrzącą wodą. Wygodniej jest to zrobić na sicie lub durszlaku. Następnie włóż rodzynki do małego rondla, w którym ugotuje się kompot.
Krok 2:
Posyp rodzynki cukrem. Ilość cukru jest warunkowa, więc kieruj się swoim gustem. Nie możesz go wcale używać, a następnie dodaj miód do gotowego kompotu.
Krok 3:
Wlej wodę do garnka i podpal.
Krok 4:
Zagotuj kompot i gotuj na średnim ogniu przez 15 minut. Następnie zdejmij z ognia, przykryj garnek pokrywką i pozwól kompotowi parzyć przez godzinę.
Krok 5:
Odcedź zaparzony kompot przez sito, oddzielając rodzynki i wlej do karafki. Możesz podać go natychmiast, na ciepło lub schłodzić przed podaniem.
Krok 6:
Wlej gotowy kompot do szklanek i poczęstuj się. Smacznego!
kompoty z suszonymi owocami są popularne od bardzo dawna i nie bez powodu! Smak takiego kompotu jest bardzo bogaty i wyraźny. Ze względu na fakt, że suszone owoce zawierają dużą ilość witamin, taki napój przynosi organizmowi ogromne korzyści.
do przygotowania kompotu można użyć rodzynek dowolnej odmiany. Ale Kish-Mish jest najsłodszy.
dzieci bardzo lubią takie słodkie kompoty.
wraz z rodzynkami do kompotu można dodać różne inne suszone owoce, takie jak suszone śliwki, suszone jabłka lub suszone morele. Jednocześnie za każdym razem uzyskując nowy smak.
dodanie cynamonu lub soku z cytryny do kompotu doda odrobinę pikantności i pikantności.
taki kompot ma wiele zalet. W letnie upały doskonale usuwa pragnienie. Aby uzyskać więcej chłodu, możesz dodać do niego kawałki lodu. Taki napój doskonale tonizuje, orzeźwia, poprawia nastrój i ma korzystny wpływ na układ nerwowy.
smak takiego kompotu jest znany wielu od dzieciństwa, ponieważ jest podawany we wszystkich stołówkach, szkołach i przedszkolach. Poczęstunek
eś
!
do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.
zamiast cukru można użyć słodzika, który nie boi się obróbki cieplnej.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Rodzynki - 280 kcal/100g
- Kiszmisz - 279 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g