skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak zrobić likier czekoladowy? Odmierz potrzebne składniki. Weź całe mleko skondensowane, 8,5% tłuszczu. Im lepsza jakość, tym smaczniejszy będzie Likier. To samo dotyczy wódki. Jeśli weźmiesz wanilinę w proszku, pamiętaj, że musisz wziąć bardzo mało, na czubku noża - w przeciwnym razie napój będzie gorzki.
Krok 2:
Wlej wodę do rondla z grubym dnem, dodaj kakao i wanilinę. Wszystko dobrze wymieszaj, aż będzie gładkie. Nie martw się, jeśli od razu ci się to nie uda - podczas gotowania mieszanina rozproszy się i stanie się bardziej gładka i gładka.
Krok 3:
Ciągle mieszając, doprowadzić mieszaninę na średnim ogniu do wrzenia. Następnie gotuj przez kolejne 2 minuty. Mieszanina zgęstnieje na oczach. Zdejmij patelnię z ognia, ostudź masę.
Krok 4:
Wlej schłodzoną mieszankę czekolady do głębokiej miski.
Krok 5:
Dodaj mleko skondensowane do mieszanki czekoladowej.
Krok 6:
Wlej wódkę do masy czekoladowej.
Krok 7:
Ubij miksturę blenderem, aż będzie gładka. Użyłem stacjonarnego blendera, ale możesz też wziąć zanurzeniowy.
Krok 8:
Wlej Likier czekoladowy do butelki i zakorkuj korkiem. Pozostaw do zaparzenia na 2 dni w lodówce. Następnie możesz pobrać pierwszą próbkę i delektować się domowym likierem czekoladowym. :-)
po udanym eksperymencie z likierem jajecznym chciałem zrobić inne Likiery-kawę i czekoladę. Najpierw podzielę się przepisem na Likier czekoladowy. Zrobiłam to na bazie dobrego belgijskiego kakao. Ale odpowiednia jest również zwykła gorzka czekolada, którą należy rozbić na kawałki, zalać wodą i stopić na małym ogniu.
nawiasem mówiąc, z dodatkiem czekolady zmienia się smak likieru. Polecam więc wypróbować obie opcje i wybrać odpowiednią dla siebie. Nadaje się tutaj również skondensowane kakao w puszkach, daje tak wyjątkową nutę.
nie radzę przechowywać napoju zbyt długo, lepiej pić go przez kilka miesięcy, a jeśli to konieczne, zrobić więcej (zwłaszcza, że produkty są proste).
do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Mleko skondensowane z cukrem - 324 kcal/100g
- Wódka - 235 kcal/100g
- Kakao w proszku - 374 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Wanilina - 288 kcal/100g