skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Przygotuj składniki według listy. Lepiej jest używać pomidorów do takiego zbioru małych rozmiarów, dojrzałych, ale odmian o gęstej skórze. Dokładnie umyj pomidory, wrzuć je do durszlaka, pozwól wodzie całkowicie spłynąć z owoców, przebij każde warzywo wykałaczką w miejscu mocowania łodygi.
Krok 2:
Zielenie: liście i korzeń chrzanu, parasole kopru, liście wiśni i porzeczek dokładnie umyć, wysuszyć. W razie potrzeby możesz użyć innych przypraw do przedmiotu obrabianego. Ząbki czosnku są oczyszczane z folii.
Krok 3:
Puszki do przedmiotu obrabianego należy przygotować z wyprzedzeniem: spłukać roztworem sody, wysterylizować w jeden z wygodnych sposobów: w łaźni wodnej, w kuchence mikrofalowej lub w piekarniku. Bardziej podoba mi się trzeci, który pozwala natychmiast wysterylizować dużą liczbę słoików. Mokre słoiki kładziemy szyjką na ruszcie w zimnym piekarniku, włączamy piekarnik na 150 stopni i trzymamy słoiki w piekarniku przez około 15 minut o pojemności 1 litra.
Krok 4:
Na dnie wysterylizowanych słoików kładziemy zioła, ząbki czosnku.
Krok 5:
Ułóż pomidory szczelnie na wierzchu, pozostawiając niewielką przestrzeń od góry do szyjki słoika.
Krok 6:
Natychmiast włóż sól, cukier do słoików i wlej ocet. Wlej pomidory do słoików zimną przegotowaną wodą, aby całkowicie zakryła zawartość słoików.
Krok 7:
Zamykamy słoiki gotowanymi pokrywkami, natychmiast usuwamy obrabiany przedmiot w chłodne miejsce. Pomidory będą gotowe do spożycia za kilka miesięcy. Taki przedmiot może być przechowywany przez dość długi czas, ale tylko w chłodnym miejscu. Smacznego!
w dawnych czasach nasze babcie soliły pomidory bez użycia konserwantów, takich jak ocet i kwas cytrynowy. Jako konserwanty działały rośliny, na przykład chrzan, a także pozwalały na dobre warunki do długotrwałego przechowywania półfabrykatów – piwnic i innych podziemnych spiżarni, których nie mają współcześni mieszkańcy mieszkań. Istnieją jednak przepisy na solenie pomidorów jako beczki do smaku, dostosowane do nowoczesnych warunków.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Pomidory - 23 kcal/100g
- Czosnek - 143 kcal/100g
- Chrzanów - 49 kcal/100g
- Chrzan tarty z cytryną - 117 kcal/100g
- Chrzan tarty z czosnkiem - 72 kcal/100g
- Chrzan tarty stołowy - 117 kcal/100g
- Koperek - 38 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal / 100g
- Sól - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Ocet stołowy - 11 kcal/100g
- Liście wiśni - 0 kcal/100g
- Liście porzeczki - 0 kcal/100g