skład / składniki
metoda gotowania
najkorzystniejszy czas na suszenie ryb to wiosna lub wcześniejsze lato, a także późna jesień. Podczas ekstremalnego upału olej rybny szybko jełczeje. A suszone ryby im grubsze, tym smaczniejsze. Również bardzo ważny punkt dotyczący ochrony ryb przed muchami i innymi owadami. Aby to zrobić, użyj gazy złożonej w kilku warstwach. Służy jako ochrona przed muchami i wszelkiego rodzaju muszkami. Zwykle ryba zawieszona do wyschnięcia jest przykryta gazą. A potem tylko w pierwszym tygodniu i kolejnych dniach nie potrzebuje tego rodzaju ochrony-muchy nie składają larw na wysuszone ryby.
1. Najpierw musisz wypatroszyć womerów. Aby to zrobić, pokrój rybę wzdłuż grzbietu (nie brzuch!), bardzo ostrożnie wchodzimy do środka, aż ryba będzie mogła zostać otwarta. Kiedy ryba jest w pełni otwarta, wyczyść wszystkie wnętrze. Jeśli ryba nie jest duża, nie można jej wypatroszyć.
2. Usuwamy również skrzela. Jeśli womery ważą około 150 gramów, nie można ich wypatroszyć, ale nadal trzeba usunąć skrzela. Myję rybę, suszymy serwetkami. Rzuć tusze w sól. Umieść rybę w odpowiednim czystym pojemniku. Jeszcze raz posyp solą.
3. Przykryj womery pokrywką, Ustaw ucisk. Wysyłamy pojemnik z rybą do lodówki. Można go zabrać do piwnicy. Pozostaw na 10 dni.
4. Po określonym czasie za pomocą ręczników papierowych usuwamy nadmiar soli z ryby. Następnie przeciągamy rybę przez oczy na sznurek i zawieszamy do wyschnięcia. Możesz powiesić na zewnątrz w cieniu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
5. Czas suszenia zależy od wagi ryby. Im większa waga, tym dłużej trwa proces. Średnio Womer zwiotczał przez około dwa tygodnie.
następnie można zjeść rybę. Miłej degustacji!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Sol - 0 kcal/100g
- Vomer wędzony - 102 kcal/100g