kisiel z mącznicy lekarskiej

niezwykłe i zdrowe danie bezmięsne? Użyj starego przepisu! Ta galaretka była przygotowywana przez moją prababkę. A teraz z wielką przyjemnością gotuję to i ja. Uwielbiam miękką i delikatną konsystencję galaretki bez zakwasu, uzupełnioną dowolnym aromatycznym dżemem, a mój mąż bardziej lubi kwaśną galaretkę gotowaną na zakwasie z miodem.
OluszAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 17 % 1 g
tłuszcze 0 % 0 g
węglowodany 83 % 5 g
25 kcal
IG: 75 / 0 / 25

metoda gotowania

Czas gotowania: 3 D 12 h

gotowanie galaretki bez zakwasu:

przygotowanie galaretki z mącznicy lekarskiej jest bardzo proste. Woda jest podgrzewana do temperatury 30-35 stopni i stopniowo wprowadza się do niej małe porcje wcześniej przesianej mącznicy lekarskiej. Podczas tego procesu mieszaninę należy stale i intensywnie mieszać, najlepiej trzepaczką, aby nie tworzyły się grudki. Gotową bazę pozostawić do zaparzenia przez 12 godzin, a następnie przecedzić przez drobne sito, zagotować i wlać do przygotowanych talerzy/filiżanek.

gęstość galaretki zależy od ilości mącznicy lekarskiej, a jej smak można nasycić, uzupełniając ją zakwasem, który przygotowuje się osobno.

przygotowanie zakwasu:

proces przygotowania zakwasu do galaretki jest również niezwykle prosty. Aby to zrobić, zalej pół szklanki płatków owsianych dwoma litrami zimnej przegotowanej wody, dodaj krakersy żytnie i pozostaw do "dojrzewania" na 2-3 dni w temperaturze pokojowej. Otrzymasz substancję składającą się z kilku warstw: górna jest przezroczysta, a następnie bardziej mętna i osad. Górna warstwa to kwas chlebowy, należy go spuścić(około 1/2 całości). To, co pozostanie, będzie zakwasem - należy go przecedzić przez drobne sito i przechowywać w lodówce.

przed użyciem zakwas wstrząsa się i po raz pierwszy wprowadza do galaretki w ilości nieprzekraczającej 2 łyżek.l. ponieważ jest dość kwaśny. Następnie możesz samodzielnie dostosować ilość potrzebnego zakwasu. Galaretka z zakwasem jest również podawana przez 12 godzin.

gotowa galaretka (z zakwasem lub bez) podawana jest w talerzach/filiżankach z dodatkiem miodu, dżemu, cukru lub roztopionego mleka.

smacznego!

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Krakersy kremowe - 414   kcal/100g
  • Krakersy pszenne - 331   kcal/100g
  • Krakersy - 331   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g
  • Mąka owsiana - 369   kcal/100g
  • Mączno owsiane - 363   kcal/100g

Podobne przepisy