skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak marynować mchy na zimę? Przede wszystkim zbieraj grzyby w jesiennym lesie lub kup je na rynku. Do przepisu lepiej użyć świeżych grzybów.
Krok 2:
Grzyby posortuj, wyrzuć złe i robaki. Usuń śmieci leśne, suchą trawę, liście i tak dalej. Odetnij nogi mchów, zostaw tylko czapki.
Krok 3:
Dokładnie, ale delikatnie opłucz każdą czapkę grzyba. Pokrój duże mchy na pół lub na cztery części.
Krok 4:
Wyślij grzyby do rondla, przykryj zimną wodą i umieść na kuchence.
Krok 5:
Na maksymalnym ogniu zagotuj wodę, usuń powstałą białą pianę, zmniejsz ogień do nieco poniżej średniej i gotuj mchy przez 30 minut.
Krok 6:
Wrzuć grzyby do durszlaka, opłucz je pod bieżącą zimną wodą.
Krok 7:
Przygotuj marynatę. Wlej wodę do rondla, dodaj sól, cukier, goździki, ziarna pieprzu i liść laurowy. Wyślij patelnię do pieca.
Krok 8:
Po ugotowaniu marynaty dodaj mchy, po ponownym ugotowaniu zmniejsz kuchenkę do średniej i gotuj grzyby w marynacie przez około 10 minut. Na minutę przed końcem gotowania wlej ocet.
Krok 9:
Dobrze umyj słoiki i pokrywki produktem, a następnie spłucz kilka razy czystą zimną wodą. Sterylizuj pojemnik w dowolny dostępny i wygodny sposób. Można to zrobić w piekarniku, kuchence mikrofalowej lub w łaźni wodnej. Włóż gotowe mchy z marynatą do wciąż gorących słoików i zamknij pokrywkami. Odwróć obrabiany przedmiot do góry nogami, zawiń go ciepłym kocem lub ręcznikiem, pozostaw w ten sposób w temperaturze pokojowej, aż ostygnie.
Krok 10:
Usuń puste miejsce z grzybami w dowolnym chłodnym, ciemnym miejscu w celu długotrwałego przechowywania. Słoiki przechowuję w lodówce na dolnej półce.
Ach, jak pyszne są marynowane mchy z gotowanymi ziemniakami i świeżymi ziołami!
doskonale uzupełnią Twoje świąteczne menu i będą idealne na ucztę lub rodzinne spotkania.
koniecznie spróbuj tego rodzaju przysmaku!
smacznego!
aby mieć pewność, że letnie zapasy zachwycą Cię przez cały zimny sezon, przeczytaj podstawowe zasady, sekrety i życiowe hacki o przygotowaniach na zimę.
do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Grzyby leśne - 21 kcal/100g
- Goździk - 323 kcal/100g
- Liść laurowy - 313 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Ocet winny (3%) - 9 kcal/100g
- Ocet 9% - 11 kcal/100g
- Ocet balsamiczny - 88 kcal/100g
- Ocet jabłkowy - 14 kcal/100g
- Ocet - 11 kcal/100g
- Pieprz czarny groszek - 255 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g