skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Przygotuj wszystkie składniki.
Krok 2:
Pokrój czerwoną kapustę na duże kawałki, zalej wodą, aby woda całkowicie przykryła kapustę i gotuj przez 20-30 minut po ugotowaniu na małym ogniu. Całkowicie schłodzić kapustę w bulionie. Gotuj jajka na twardo przez 8-10 minut. Odcedź schłodzoną kapustę i dodaj 1 łyżkę octu do bulionu-naturalny barwnik jest gotowy.
Krok 3:
Zajmijmy się dekoracją jajek. Aby to zrobić, bierzemy szczotkę do mycia butelek, nakładamy na nią masło i wykonujemy dowolny wzór na białym jajku olejem. W miejscu, w którym zostanie nałożony rysunek, jajko nie zostanie zabarwione. Zanurz jajko w barwniku. Taką operację wykonujemy ze wszystkimi jajami. Jajka wyjmujemy w różnych odstępach czasu, im dłużej jajko będzie w barwniku, tym jaśniejszy i bogatszy będzie kolor.
Krok 4:
Pierwsze jajko wyjąłem po 20 minutach, ostatnie po 24 godzinach. Aby uniknąć kapania, wyjmując jajka, delikatnie wytrzyj je szmatką i osusz na ruszcie. Po wyjęciu wszystkich jajek natrzyj je olejem roślinnym, aby uzyskać bogatszy kolor i połysk.
Krok 5:
Pisanki w naturalnym barwniku z czerwonej kapusty są gotowe! Zobacz pełny proces gotowania na wideo. Smacznego!
po raz pierwszy wzmianka o malowanych jajach znajduje się w x-wiecznym Rękopisie znalezionym w bibliotece greckiego klasztoru św. W tym rękopisie jest napisane, że po nabożeństwie w Wielkanoc opat rozdawał braciom konsekrowane malowane jajka ze słowami: "Chrystus zmartwychwstał!». Istnieje kilka wersji powstania tradycji malowania jajek na Wielkanoc. Według legendy malowane jajko stało się symbolem Wielkanocy po cudu z Marią Magdaleną. Kościół prawosławny czci ją jako równouprawnioną świętą i nosicielkę pokoju, która głosiła o zmartwychwstałym Chrystusie w Rzymie przed przybyciem tam Apostoła Pawła i jeszcze dwa lata po jego odejściu z Rzymu, po pierwszym procesie nad nim. Istnieją również spekulacje, że zwyczaj farbowania jajek na Wielkanoc jest związany z pogańskimi świętami wiosny. W końcu jajko wielu narodów było uosobieniem życiodajnej siły. W wierzeniach i zwyczajach Greków, Rzymian, Egipcjan, Persów i innych narodów jajko było symbolem narodzin i odrodzenia.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Jajko kurze - 157 kcal/100g
- Białko jaja - 45 kcal/100g
- Proszek jajeczny - 542 kcal/100g
- Żółtko - 352 kcal/100g
- Jajko strusia - 118 kcal/100g
- Czerwona kapusta - 27 kcal/100g
- Czerwona kapusta mrożona w opakowaniu - 24 kcal/100g
- Masło 82% - 734 kcal/100g
- Masło Amatorskie niesolone - 709 kcal/100g
- Masło chłopskie niesolone - 661 kcal/100g
- Masło chłopskie solone - 652 kcal/100g
- Masło ghee - 869 kcal/100g
- Ocet stołowy - 11 kcal/100g