skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Przygotuj wszystkie niezbędne składniki do przygotowania ciasta. Weź mąkę najwyższej jakości. Każdy bezwonny olej roślinny jest odpowiedni. Przed użyciem drożdży przeczytaj instrukcje dla nich. Niektóre drożdże należy aktywować, rozpuszczając je wcześniej w wodzie temploy, a niektóre można natychmiast dodać do mąki. Do przygotowania ciasta na ciasta odpowiednie są te, które należy wcześniej aktywować.
Krok 2:
Aby zagnieść ciasto, weź głęboką miskę, w której wygodnie będzie mieszać suche i płynne składniki. Podgrzej wodę do temperatury 37-40 stopni. W przypadku braku specjalnego termometru kulinarnego wymaganą temperaturę można określić w następujący sposób: należy upuścić kroplę wody na wewnętrzną stronę nadgarstka. Jeśli uczucie jest neutralne - nie jest zimne ani gorące, temperatura jest odpowiednia. Dodaj cukier i drożdże do wody.
Krok 3:
Mieszaj łyżką, aż cukier całkowicie się rozpuści. W zbyt niskiej temperaturze drożdże będą działać wolniej i będą potrzebować więcej czasu na gotowanie. W podwyższonej temperaturze drożdże umrą, ciasto nie wzrośnie, a smak gotowych ciast zostanie zepsuty.
Krok 4:
Dodaj 4 łyżki przesianej mąki, wymieszaj i pozostaw na 10-15 minut w ciepłym miejscu. Mąkę do ciasta należy przesiać, aby odsiać małe zanieczyszczenia i nasycić ciasto tlenem, a ono dobrze wyrosło i było przewiewne. Jeśli na powierzchni pojawi się bujna Czapka, drożdże uaktywniły się i możesz kontynuować gotowanie.
Krok 5:
Dodaj sól i 2 łyżki oleju roślinnego do ciasta. Pozostaw kolejną łyżkę do nasmarowania miski (krok 9). Wszystko dobrze wymieszaj, aby sól się rozpuściła, a olej równomiernie rozprowadził się w płynie.
Krok 6:
Przesiej połowę wymaganej ilości mąki do miski, aby usunąć drobne zanieczyszczenia, a ciasto nasycone tlenem. Mieszaj łyżką, aż będzie gładka. Przesiej pozostałą mąkę do osobnego pojemnika.
Krok 7:
Ponieważ właściwości mąki tego samego gatunku, ale różnych producentów mogą się różnić, aby uzyskać pożądaną konsystencję, dodaj mąkę w małych porcjach. Kiedy ugniatanie łyżką stanie się trudne, zacznij to robić rękami. Dokładnie zagnieść ciasto.
Krok 8:
Nie "ubij" ciasta mąką-powinno być miękkie i delikatne. Jeśli mąka pozostanie, przyda się podczas rzeźbienia ciast.
Krok 9:
Posmaruj dno i boki miski olejem roślinnym, aby ciasto nie przykleiło się do naczynia. Gotowe ciasto obtocz również rękami z masłem. Przykryj miskę serwetką lub ręcznikiem, aby nie wyschła i dobrze się unosiła. Pozostaw w ciepłym miejscu na około 1-1, 5 godziny.
Krok 10:
Gdy ciasto zwiększyło swoją objętość 1,5 - 3 razy, jest gotowe i możesz zacząć z nim pracować. Zrób paszteciki, smarując ręce olejem lub posypując mąką. Pamiętaj jednak, że jeśli ciasto ma dużo mąki, spali się podczas smażenia.
z podanej w przepisie ilości produktów uzyskuje się ciasto na ponad 20 ciast. Dokładna ilość zależy od ich wielkości.
placki z takiego ciasta można jeść zarówno na ciepło, jak i na zimno. I nawet po dniu pozostają smaczne i nadające się do spożycia.
takie ciasto nadaje się również do robienia ciast i ciast w piekarniku.
przygotuj się na to, że mąka może wymagać więcej lub mniej niż wskazano w przepisie. Nie skupiaj się na ilości mąki, ale na pożądanej konsystencji ciasta. Przeczytaj wiele przydatnych informacji o mące i jej właściwościach w tym artykule!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Mąka pszenna - 325 kcal/100g
- Suche drożdże - 410 kcal/100g