dżem z rokitnika na zimę

bardzo smaczne, proste, zdrowe, ze słonecznym nastrojem! Dżem z rokitnika na zimę zachwyci cię przez całą zimę i zapewni doskonały nastrój w najbardziej pochmurne dni. Jest niesamowicie aromatyczny, jasny, pyszny! Nadaje się do podania na herbatę, do dodania do każdego słodkiego ciasta, kremu, idealnie z lodami.
SnezhanaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 0 % 0 g
tłuszcze 2 % 1 g
węglowodany 98 % 50 g
205 kcal
IG: 10 / 0 / 90

gotowanie krok po kroku

Czas gotowania: 25 min
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Jak gotować dżem z rokitnika na zimę? Przygotuj jedzenie. Rokitnik, jeśli to możliwe, weź soczysty i dojrzały, Jasnopomarańczowy, słodko-kwaśny. Woda-lepiej butelkowana lub filtrowana.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Posortuj świeżo zebrany rokitnik, usuń ogony, liście i zanieczyszczenia. Opłucz jagody, wrzuć je do durszlaka, aby szkło woda.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Zacznij gotować syrop cukrowy. Podgrzej wodę w garnku z nieutleniającego materiału, zagotuj. Dodaj cukier, natychmiast wymieszaj i gotuj syrop na małym ogniu, aż kryształy cukru całkowicie się rozpuszczą i syrop lekko zgęstnieje.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Zanurz ugotowane jagody rokitnika w syropie, wymieszaj. Gotuj dżem przez pięć minut od momentu zagotowania syropu. Usuń piankę utworzoną na powierzchni mieszanki jagodowej łyżką cedzakową. Następnie wyłącz ogień. Sterylizuj słoiki w dowolny sposób. Zagotuj pokrywki.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Część jagód pęknie po podgrzaniu, a część pozostanie nienaruszona w dżemie, dzięki czemu ten przysmak będzie piękniejszy i bardziej oryginalny. Ułóż dżem w wcześniej wysterylizowanych słoikach. Zwiń słoiki z czystymi pokrywkami. Pozwól dżemowi ostygnąć w temperaturze pokojowej i przechowuj w lodówce lub innym chłodnym miejscu. Dżem z rokitnika jest gotowy na zimę!

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Zimą słoik tak pachnącego i zdrowego dżemu z rokitnika doskonale uzupełni przyjęcie herbaciane z rodziną lub może stać się podstawą słodkich ciast lub innych słodkich wypieków. Smacznego!

Rokitnik zwyczajnie zbiera się pod koniec sierpnia - na początku września, kiedy jagody stają się jasnopomarańczowe, dobrze dojrzałe, soczyste i słodko-kwaśne w smaku. Najdłuższym w zbieraniu rokitnika w ten sposób na zimę będzie sam zbiór jagód. Rokitnik jest mocno osadzony na kolczastych gałęziach, a aby ostrożnie zbierać i nie zgniatać jagód, musisz ciężko pracować.

do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.

aby mieć pewność, że letnie zapasy zachwycą Cię przez cały zimny sezon, przeczytaj podstawowe zasady, sekrety i życiowe hacki o przygotowaniach na zimę.

rokitnik jest bardzo przydatną i cenną jagodą, bogatą w wiele witamin i pierwiastków śladowych. Dlatego wiele gospodyń domowych próbuje przygotować rokitnik na zimę i robi to na różne sposoby: dżem, dżem, galaretkę, kompot, sok i po prostu zamraża. W takim przypadku możemy mówić o zaletach nawet takiego produktu z rokitnika, jak dżem. Ponieważ w rokitniku nie ma enzymów, które rozkładają witaminę C w wysokiej temperaturze, to znaczy podczas obróbki cieplnej witaminy w jagodach są zachowane.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Rokitnik - 52   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g

Podobne przepisy