skład / składniki
metoda gotowania
przed rozpoczęciem gotowania wina należy zalać wrzątkiem cały używany sprzęt i dokładnie umyć ręce. A także pamiętaj o sterylności narzędzi i czystości rąk w procesie kontroli fermentacji wina.
Krok 1.
umyj i posortuj śliwki. Oddziel nasiona od miazgi. Ugniataj miazgę rękami, aż będzie gładka. Podziel kości na dwie połowy, Usuń jądra.
Krok 2.
przygotuj pojemnik fermentacyjny z szeroką szyjką wykonaną ze szkła, plastiku lub emaliowanej powłoki. Wyślij przygotowane puree ziemniaczane i pestki do pojemnika, zalej zimną wodą: w proporcji 1: 1. Dodaj cukier: w ilości 50 g na 1 litr powstałej cieczy. Wszystko dokładnie wymieszaj.
Krok 3.
zawiąż szyjkę pojemnika gazą i umieść w ciemnym i ciepłym, ale nie gorącym pomieszczeniu (optymalna temperatura powietrza wynosi 19-23 stopnie). Czas trwania początkowego etapu fermentacji wynosi 72 godziny, a brzeczkę należy mieszać co 7 godzin czystą drewnianą łyżką lub ręką. Za każdym razem, gdy wykonujesz tę manipulację, powinieneś spróbować moszczu, a jeśli ma silny smak migdałowy, wówczas jądra nasion podlegają natychmiastowemu usunięciu.
po 4-10 godzinach od momentu rozpoczęcia fermentacji wina na powierzchni brzeczki powinna pojawić się piana - będzie to główny znak, że proces starzenia wina przebiega prawidłowo.
Krok 4.
po 72 godzinach brzeczka jest filtrowana przez gazę. Wytłoczone ciasto do sucha wyrzuca się, a do powstałej cieczy dodaje się kolejną partię cukru w tych samych proporcjach - 50 gramów na 1 litr, substancję miesza się i wysyła do szklanych butelek, słoików lub dużych plastikowych butelek do fermentacji. Przygotowane pojemniki należy napełnić maksymalnie 75% i zamknąć uszczelką wodną (do tego celu odpowiednia jest każda odmiana tego urządzenia, nawet rękawica medyczna).
Krok 5.
Usuń pojemniki z przyszłym winem w ciepłym, ciemnym pomieszczeniu (optymalna temperatura wynosi 22-26 stopni).
po kilku godzinach tlen powinien zacząć uwalniać się z brzeczki - będzie to znak, że robisz wszystko dobrze.
Krok 6.
następną porcję cukru należy podać po 120-150 godzinach fermentacji wina pod uszczelnieniem wodnym. Aby to zrobić, musisz przygotować syrop z niewielkiej ilości brzeczki i cukru: cukier - 50 gr na litr płynu, płyn do przygotowania syropu - 500 ml na 1 kg cukru (tj. jeśli masz 10 litrów brzeczki, powinieneś rozpuścić 500 gr cukru w 250 ml płynu). Wlej powstały syrop z powrotem do pojemnika fermentacyjnego, wymieszaj i zamknij uszczelką wodną.
Krok 6.
gdy brzeczka stanie się przezroczysta, wytrąci się, a tlen przestanie być uwalniany (stanie się to po 1-2 miesiącach) młode wino jest odprowadzane przez rurkę bez dotykania osadu. Spróbuj, w razie potrzeby dodaj cukier dla słodyczy lub alkohol dla siły.
jeśli po 2 miesiącach wino nadal wydziela tlen, to nadal jest delikatnie osuszane, oddzielając osad i wysyłane ponownie pod uszczelkę wodną w celu dalszego dojrzewania(procedurę tę można powtarzać co 10-30 dni, gdy tylko poziom osadu osiągnie 2-3 cm, przez kilka miesięcy, aż wino w pełni dojrzeje).
gotowe wino wlewa się do szklanych butelek, hermetycznie zakorkowane i przechowywane w piwnicy lub lodówce (okres przydatności do spożycia wynosi do 5 lat).
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Śliwka - 42 kcal/100g
- Śliwka świeżo mrożona - 52 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g