skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Do tego dania przygotowujemy wszystkie potrzebne nam składniki, a następnie zrozumiemy, jak gotować kompot z dyni na zimę.
Krok 2:
Dynia występuje w wielu odmianach, wybierz słodką i soczystą. Obieramy dynię ze skórki i nasion. Nie powinno być na nim również części włóknistej. Teraz kroimy go w małe, zgrabne kostki.
Krok 3:
Układamy kostki w wygodnym głębokim naczyniu i zasypiamy cukrem.
Krok 4:
Wlej wodę. Staramy się używać takiej miski lub rondla, w którym woda tylko lekko pokryje pokrojoną dynię. Umieść dynię na kuchence na średnim ogniu, pozwól jej się rozgrzać i wlej ocet. Ocet jest potrzebny, aby kawałki dyni pozostały nienaruszone i piękne. Jeszcze jedno: ocet musi być mocny.
Krok 5:
Gotuj nasz kompot, aż będzie całkowicie ugotowany. Zajmie to około dwudziestu minut.
Krok 6:
Gdy dynia się ugotuje, zdejmij patelnię z ognia i pozwól jej ostygnąć. Zanim spróbujesz takiego kompotu, musisz go schłodzić, pamiętaj.
co warto wiedzieć o dyni? Pomimo tego, że składa się w 90% z wody, zawiera wiele aminokwasów, białek i węglowodanów, witamin z grupy A, B, C, E, D, PP, K i rzadką witaminę T. to warzywo jest bogate w przydatne minerały, takie jak miedź, magnez, fluor, cynk, wapń, fosfor, mangan, jod. Sto gramów dyni zawiera 1 gram białka, co oznacza, że ilość białka w niej jest większa niż w jajach przepiórczych. Dynia ma pięć razy więcej karotenu niż marchewka. Jak wiadomo, karoten w organizmie przekształca się w witaminę A-silny przeciwutleniacz. Jak widać, dynia z kompotu jest bardzo witaminowa, to po pierwsze. Po drugie, sam kompot dyniowy można również zwinąć w słoiki na zimę (oczywiście razem z kawałkami warzyw). Wśród dodatkowych zalet surowej dyni warto również zauważyć, że może być przechowywana przez długi czas w temperaturze pokojowej, a jednocześnie nie psuje się i nie traci użytecznych właściwości - zwróć uwagę na ten fakt.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Dynia - 29 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Ocet winny (3%) - 9 kcal/100g
- Ocet 9% - 11 kcal/100g
- Ocet balsamiczny - 88 kcal/100g
- Ocet jabłkowy - 14 kcal/100g
- Ocet - 11 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g