skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak usmażyć dorsza na patelni? Przygotuj niezbędne składniki. Możesz wziąć gotowy filet z dorsza lub pokroić całą rybę. Jeśli ryba jest zamrożona, wyjmij ją wcześniej. Najlepiej rozmrażać w lodówce, aby nie narażać ryby na ostry kontrast temperatur. Pozwoli to zmaksymalizować smak produktu. Oliwę z oliwek można zastąpić dowolnym bezwonnym olejem roślinnym.
Krok 2:
Mrożone ryby mają zwykle nadmiar wilgoci. Delikatnie wyciśnij filety i osusz, w przeciwnym razie ryba będzie najpierw duszona, a nie smażona. Jeśli filet jest duży, pokrój go na porcje. Pożądane jest, aby grubość kawałków nie przekraczała 3 cm, aby ryba była lepiej smażona. Posolić każdy kawałek z obu stron.
Krok 3:
Do gotowania lepiej jest użyć patelni nieprzywierającej. Zapobiegnie to przywieraniu ryby do dna i ułatwi jej odwrócenie. Na umiarkowanie dużym ogniu rozgrzej oliwę z oliwek, która powinna całkowicie przykryć dno patelni. Aby ryba była smaczniejsza, dodaj masło na patelnię. Poczekaj, aż się rozpuści i wymieszaj drewnianą szpatułką z oliwką.
Krok 4:
Włóż kawałki filetów rybnych do rozgrzanego oleju. Piecz dorsza na umiarkowanym ogniu, aż będzie mocno zarumieniony przez 4 do 5 minut. Czas gotowania zależy od wielkości i grubości kawałków.
Krok 5:
Aby ryba była bardziej soczysta, podczas smażenia okresowo podlewaj ją łyżką olejem z dna patelni.
Krok 6:
Gdy ryba zmieni kolor na biały w połowie grubości i zarumieni się, ostrożnie odwróć ją szpatułką na drugą stronę. Nie obracaj kawałków, jeśli nie są pokryte skórką, aby ponownie nie zranić fileta. Smaż rybę z drugiej strony przez kolejne 4-5 minut, aż będzie miękka. Nie musisz rozgotowywać ryby, w przeciwnym razie okaże się sucha.
Krok 7:
Delikatnie połóż filety z dorsza na talerzu, skrop sokiem z cytryny. Podawaj ryby na gorąco z dodatkiem ziemniaków, płatków zbożowych lub świeżych warzyw. Smacznego!
W przypadku tego przepisu lepiej nie brać mrożonych, ale świeżych ryb, w przeciwnym razie gotowa ryba może być sucha.
możesz w prosty sposób sprawdzić, czy olej rozgrzał się wystarczająco dobrze na patelni. Zanurz w nim drewnianą szpatułkę. Jeśli wokół niego zgromadzą się bąbelki, możesz rozpocząć proces smażenia.
do smażenia używaj oleju o wysokiej temperaturze dymienia! Wszelkie oleje są przydatne tylko do osiągnięcia określonej temperatury-punktu dymienia, w którym olej zaczyna się palić i wytwarza toksyczne substancje, w tym czynniki rakotwórcze.
nierafinowane oleje, z rzadkimi wyjątkami, mają niski punkt dymienia. Zawierają wiele niefiltrowanych cząstek organicznych, które szybko zaczynają się palić.
rafinowane oleje są bardziej odporne na ciepło, a ich punkt dymienia jest wyższy. Jeśli zamierzasz gotować w piekarniku, na patelni lub grillu, upewnij się, że używasz oleju o wysokim punkcie dymienia. Najczęstsze oleje o wysokim punkcie dymienia: rafinowane odmiany słonecznika, oliwy i winogron.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Dorsz wędzony na gorąco - 115 kcal/100g
- Dorsz smażony - 111 kcal/100g
- Dorsz pieczony - 90 kcal/100g
- Dorsz wędzony - 94 kcal/100g
- Dorsz gotowany - 78 kcal/100g
- Dorsz z grilla - 172 kcal/100g
- Dorsz świeży - 78 kcal/100g
- Dorsz solony - 98 kcal/100g
- Dorsz duszony - 101 kcal/100g
- Masło 82% - 734 kcal/100g
- Masło Amatorskie niesolone - 709 kcal/100g
- Masło chłopskie niesolone - 661 kcal/100g
- Masło chłopskie solone - 652 kcal/100g
- Masło ghee - 869 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Sok z cytryny - 16 kcal/100g
- Oliwa z oliwek - 913 kcal/100g