placki ziemniaczane z mięsem mielonym na patelni

Prawdziwe, białoruskie, z mięsem, na patelni! Aby zrobić placki ziemniaczane z mięsem mielonym, potrzebujesz minimum składników. Nie trzeba dodawać jajek ani mąki, ponieważ w ziemniakach jest wystarczająco dużo skrobi, dzięki czemu zachowują swój kształt.
RopotushkaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 14 % 4 g
tłuszcze 41 % 12 g
węglowodany 45 % 13 g
178 kcal
IG: 100 / 0 / 0

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 2 h
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Jak zrobić placki ziemniaczane z mięsem mielonym? Przygotuj wszystkie niezbędne składniki. Weź mięso mielone z dowolnego mięsa, które lubisz. Jeśli kupisz gotowy, weź wysokiej jakości, bez dodatków. Ale lepiej samemu zrobić mięso mielone. Mam wieprzowinę z kurczakiem. Jeśli żarówki są małe, weź dwie. Im więcej cebuli, tym bardziej soczyste i delikatne będzie nadzienie.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Zacznij od farszu. Cebulę obrać, opłukać i posiekać nożem tak drobno, jak to możliwe. Placki ziemniaczane są smażone szybko, więc cebula powinna mieć czas na gotowanie. Do głębokiej miski przenieś mięso mielone i cebulę. Dodaj sól i trochę czarnego mielonego pieprzu.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Zagnieść mięso mielone, aż będzie gładkie. Najwygodniej jest to zrobić rękami.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Obierz i opłucz ziemniaki. Kolor placków ziemniaczanych zależy od ziemniaków - z młodych uzyskuje się jaśniejsze, ze starych - ciemniejsze. Ponadto im dłużej starte ziemniaki stoją, tym ciemniejsze będą placki ziemniaczane. Dlatego przed rozpoczęciem obierania ziemniaków przygotuj wszystko do smażenia. Wygodnie umieść miskę z mięsem mielonym w pobliżu pieca, podgrzej patelnię z olejem, aż do małego ognia.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Zetrzyj ziemniaki na drobną tarkę. Wygodniej jest to zrobić w kombajnie, zwłaszcza jeśli gotujesz dużą porcję placków ziemniaczanych. Przenieś starte ziemniaki do durszlaka i lekko mieszając ziemniaki, spuść nadmiar płynu.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Nie spiesz się, aby go wylać! Wraz z wodą zniknęła skrobia, której placki ziemniaczane potrzebują, aby zachować swój kształt i nie rozpadać się podczas smażenia. Ostrożnie spuść wodę i pozostaw skrobię, która osiadła na dnie, dodaj ją do ziemniaków. Nie próbuj spuszczać całej wody. W porządku, jeśli trochę wody wróci do ziemniaków.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Trochę soli i dobrze wymieszaj.

  8. Krok 8:

    Krok 8.

    Pod patelnią zrób duży ogień. Smażę placki ziemniaczane na 8 z 10. Połóż trochę ziemniaków w dłoni, na wierzchu koło mielonego mięsa.

  9. Krok 9:

    Krok 9.

    Przykryj wierzch małą warstwą ziemniaków, na tyle, aby tylko przykryć mięso mielone. Palcami drugiej ręki delikatnie uformuj placek ziemniaczany w okrągły kształt i przenieś na patelnię. Jeśli z ziemniaków wydziela się zbyt dużo wody, należy je spuścić. Aby to zrobić, włóż łyżkę stołową poziomo do miski i pogłęb ją po brzegi - nadmiar wody stopniowo do niej spłynie.

  10. Krok 10:

    Krok 10.

    Smaż placki ziemniaczane na dużym ogniu z obu stron na złoty kolor przez 3-4 minuty z każdej strony. W razie potrzeby dodaj olej.

  11. Krok 11:

    Krok 11.

    Jeśli chcesz usunąć nadmiar oleju z placków ziemniaczanych, rozłóż je z patelni na papierowych ręcznikach.

placki ziemniaczane z mięsem mielonym, lub jak w naszej Białorusi nazywane są również "derunami" lub "czarodziejami", okazują się delikatne w środku i chrupiące na zewnątrz. Podawaj je na gorąco z dodatkiem kwaśnej śmietany lub machanki.

możesz w prosty sposób sprawdzić, czy olej rozgrzał się wystarczająco dobrze na patelni. Zanurz w nim drewnianą szpatułkę. Jeśli wokół niego zgromadzą się bąbelki, możesz rozpocząć proces smażenia.

do smażenia używaj oleju o wysokiej temperaturze dymienia! Wszelkie oleje są przydatne tylko do osiągnięcia określonej temperatury-punktu dymienia, w którym olej zaczyna się palić i wytwarza toksyczne substancje, w tym czynniki rakotwórcze.
nierafinowane oleje, z rzadkimi wyjątkami, mają niski punkt dymienia. Zawierają wiele niefiltrowanych cząstek organicznych, które szybko zaczynają się palić.
rafinowane oleje są bardziej odporne na ciepło, a ich punkt dymienia jest wyższy. Jeśli zamierzasz gotować w piekarniku, na patelni lub grillu, upewnij się, że używasz oleju o wysokim punkcie dymienia. Najczęstsze oleje o wysokim punkcie dymienia: rafinowane odmiany słonecznika, oliwy i winogron.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Ziemniaki Dojrzałe - 80   kcal/100g
  • Pieczone ziemniaki - 70   kcal/100g
  • Puree ziemniaczane - 380   kcal/100g
  • Ziemniaki gotowane - 82   kcal/100g
  • Ziemniaki w mundurkach - 74   kcal/100g
  • Ziemniaki smażone - 192   kcal/100g
  • Pieprz czarny mielony - 255   kcal/100g
  • Mieszane mięso mielone - 351   kcal/100g
  • Sol - 0   kcal/100g
  • Cebula - 41   kcal/100g
  • Olej słonecznikowy - 898   kcal/100g
  • Rafinowany olej słonecznikowy - 899   kcal/100g

Podobne przepisy