skład / składniki
metoda gotowania
wymieszaj twaróg z cukrem.
dodaj mąkę, zagniataj ciasto.
uformuj kiełbasę z ciasta, pokrój w plasterki.
rozgrzej olej na patelni na średnim ogniu.
umieść serniki na patelni i smaż przez 1-2 minuty.
Odwróć, przykryj, smaż na małym ogniu przez 8-10 minut.
serniki (ukr. syrniki; od ukr. ser-twarożek), twarożki danie kuchni białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej i mołdawskiej w postaci naleśników, smażone ciasta z twarogu zmieszanego z mąką lub manką (niektórzy kucharze uważają, że do prawdziwych serników nie dodaje się mąki) i jajek. Zwykle serniki są smażone na oleju roślinnym, ale niektóre przepisy wymagają pieczenia ich w piekarniku. Istnieją przepisy na serniki z zaleceniem pieczenia ich na parze.
cechą przepisu jest to, że twaróg musi być dokładnie wyciśnięty i przetarty (na przykład przez sito lub w blenderze): im lepiej jest wyciśnięty, tym mniej mąki jest potrzebne do uzyskania plastikowego ciasta. Idealnie-trochę mąki. Serniki w ogóle bez mąki są jednak panierowane i smażone w głębokim tłuszczu.
najpopularniejsze są proste serniki i serniki z rodzynkami, ale serniki z innymi dodatkami są również powszechne, na przykład marchew, suszone morele, jabłko, gruszka, orzechy, ziemniaki. W rzadkich przypadkach-zielona cebula lub koperek.
serniki można podawać na talerzu lub w garnku ze skondensowanym mlekiem, śmietaną, gęstą galaretką owocowo-jagodową lub dżemem. Niesłodzone wersje serników można również podawać z keczupem lub majonezem.
słowo " ser " w większości języków słowiańskich oznacza różne rodzaje sfermentowanych produktów mlecznych, w tym twarożek, ale w języku rosyjskim wcześnie przestało być używane w tym drugim znaczeniu. Nazwa " serniki "jest w nim ukraińska, która zastąpiła etymologiczne"twarogi".
SKĄD SIĘ WZIĘŁO SŁOWO "SERNIKI"?
serniki nazywane są sernikami, a nie twarogiem, ponieważ słowo "twaróg" jeszcze wtedy nie istniało.
kiedy to się pojawiło?
Piotr i przywiózł do Rosji nie tylko tytoń i ziemniaki, ale także wiele innych nieznanych nam produktów, w tym ser. Jednak zagraniczny odpowiednik znacznie różnił się od lokalnego, przypominając już nowoczesny ser. Dlatego manufaktury, zajmujące się produkcją obu typów, zmieniły nazwę naszej wersji na "twaróg". Naukowcy twierdzą, że nazwa pochodzi od "create", co oznacza, że z serem zrobiono wiele rzeczy, w przeciwieństwie do twardych serów, które nadal były przygotowywane z surowego mleka.
później zaczęto je nazywać twarogiem, chociaż przygotowywano je według tego samego schematu: sfermentowany produkt mleczny mieszano z mąką, cukrem i jajkami i pieczono w piecu w postaci małych okrągłych naleśników. Co więcej, matki nauczyły swoje córki, jak robić serniki z twarogu, a one z kolei przekazały technologię własnym dzieciom. Tak więc na terytorium wielu krajów słowiańskich ten deser był tworzony przez wieki według jednego przepisu, dopóki współczesne gospodynie domowe nie zaczęły dodawać do niego różnych składników i metod gotowania.
źródło: historia pochodzenia serników-przepis ze zdjęciem krok po kroku
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Twaróg 40% tłuszczu - 466 kcal/100g
- Twaróg 20% tłuszczu - 233 kcal/100g
- Twaróg 18% tłuszczu - 226 kcal/100g
- Twaróg 10% tłuszczu - 156 kcal/100g
- Twaróg beztłuszczowy - 75 kcal/100g
- Twarożek ze śmietaną - 260 kcal/100g
- Twaróg owocowy - 147 kcal/100g
- Twaróg łagodny dietetyczny - 170 kcal/100g
- Twaróg "vitalinia" - 64 kcal/100g
- Twarożek "poranny" ("Danon") bez cukru - 91 kcal/100g
- Twaróg - 156 kcal/100g
- Mąka pełnoziarnista z pszenicy durum witaminizowana - 333 kcal/100g
- Mąka pełnoziarnista uniwersalna - 364 kcal/100g
- Mąka krupczatka - 348 kcal/100g
- Mąka - 325 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g