raki gotowane

klasyczny i uwielbiany przez wielu przepis na wspaniałą przekąskę. Pyszne i zdrowe raki gotowane w domu. Tradycyjna przekąska do piwa i po prostu obfity i pożywny przysmak dla dzieci i dorosłych. Poczęstuj się!
AlisaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 100 % 18 g
tłuszcze 0 % 0 g
węglowodany 0 % 0 g
87 kcal
IG: 0 / 0 / 0

gotowanie krok po kroku

Czas gotowania: 1 h
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Przygotuj wszystkie składniki zgodnie z listą. Raki przed gotowaniem myjemy pod bieżącą wodą, szczotkujemy skorupę z mułu i brudu.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Weź duży garnek, wlej do niego wodę i dodaj sól. Ważnym punktem podczas gotowania raków jest to, ile dodać soli? Na 5 litrów bulionu idzie 2,5 łyżki soli.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Wrzuć liść laurowy, ziarna pieprzu, wyciśnij cytrynę, możesz dodać estragon.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Wlej raki do wrzącej wody, trzymając ogon do góry nogami. Warto powiedzieć, że nie można gotować martwych raków, w przeciwnym razie rozkładające się mięso może zostać zatrute. Przed wysłaniem raków na patelnię muszą się poruszać i aktywnie się poruszać. Pamiętaj, że możesz gotować tylko świeże i żywe raki!

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Dodaj koperek, gotuj raki przez 30-40 minut na małym ogniu z zamkniętą pokrywką. Chociaż czas gotowania może być inny i zależy od wielkości raków. Ile gotować raki? Duże gotuje się przez 45 minut, średnie - 35 minut, małe-25 minut. Do jedzenia używa się mięsa ogonów i pazurów. Ogon jest słusznie uważany za najsmaczniejszą część gotowanego raka, chociaż pozostałe części, nie licząc wąsów i muszli, są również jadalne. Wyjmij gotowe raki z bulionu.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    To wszystko! Raki w postaci gotowanej można przechowywać w lodówce przez 2-3 dni, nie dłużej.

dodatkowe zioła, przyprawy, warzywa, które podczas gotowania raków dodaje do bulionu, eliminują specyficzny zapach, który często występuje w nich po złowieniu z rzek i zbiorników wodnych. Doskonały smak i niskokaloryczność to nie jedyne zalety gotowanego mięsa z raków. Między innymi jest bardzo korzystny dla zdrowia ludzkiego. Zawiera wapń, fosfor, jod, magnez, żelazo, a także witaminy z grupy B, C, D, E I K. białko zawarte w mięsie jest łatwo przyswajalne. Do jedzenia używa się mięsa ogonów i pazurów. Ogon jest słusznie uważany za najsmaczniejszą część gotowanego raka, chociaż pozostałe części, nie licząc wąsów i muszli, są również jadalne. Czasami raki gotuje się nie tylko w wodzie, ale w piwie, śmietanie, mleku wraz z kolbami kukurydzy.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Cytryna - 16   kcal/100g
  • Skórka z cytryny - 47   kcal/100g
  • Liść laurowy - 313   kcal/100g
  • Koperek - 38   kcal/100g
  • Pieprz czarny groszek - 255   kcal/100g
  • Sol - 0   kcal/100g
  • Omar - 89   kcal/100g
  • Rak rzeczny - 96   kcal/100g

Podobne przepisy