skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak dusić wołowinę ze śliwkami? Przygotuj składniki. Jeśli twoje mięso zostało zamrożone, najpierw rozmroź je, przenosząc je z zamrażarki na dolną półkę lodówki. Suszone śliwki są lepsze niż słodkie, bez pestek. Z przypraw użyłam tylko soli i pieprzu, ale można też dodać dowolne inne według własnych upodobań. Koncentrat pomidorowy można zastąpić startymi świeżymi pomidorami, wstępnie blanszowanymi i obranymi ze skóry.
Krok 2:
Umyj wołowinę i osusz ręcznikiem papierowym, w przeciwnym razie nadmierna wilgoć nie pozwoli jej się usmażyć. Pokrój mięso w średnią kostkę.
Krok 3:
Na patelni rozgrzej olej roślinny. Umieść wołowinę na patelni. Smaż na średnim ogniu, mieszając szpatułką, aż cały uwolniony sok wyparuje.
Krok 4:
Dodaj koncentrat pomidorowy i szybko wymieszaj.
Krok 5:
Wlej wodę na patelnię, aby płyn prawie całkowicie pokrył mięso. Doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień do minimum. Dusić mięso pod przykryciem przez około 1 godzinę.
Krok 6:
Przygotuj suszone śliwki. Dokładnie umyj i osusz. Lepiej jest wziąć duże suszone śliwki bez pestek - ma więcej słodyczy i mniej kwaśności.
Krok 7:
Włóż suszone śliwki na patelnię, wymieszaj. Dusić przez kolejne 10-20 minut, aż mięso będzie całkowicie ugotowane-powinno być miękkie. W razie potrzeby dodaj trochę wrzącej wody. Pod koniec duszenia na patelni powinien pozostać trochę sosu. Czas duszenia będzie bezpośrednio zależeć od rodzaju wołowiny, jej jakości i części tuszy, z której pochodzi kawałek.
Krok 8:
Na samym końcu dodaj sól i pieprz do wołowiny ze śliwkami. Wszystko wymieszaj i zdejmij patelnię z ognia. Danie w zasadzie nie wymaga dodatkowego przystawki-suszone śliwki doskonale radzą sobie z tą rolą. Ale jeśli chcesz, możesz podać gulasz z tłuczonymi ziemniakami lub makaronem.
w przepisie na gulasz wołowy ze śliwkami jest jednocześnie lekka kwaskowatość, słodycz śliwek i ledwo wyczuwalna nuta pikantnego cynamonu.
weź pod uwagę, że jakość i smak gotowego dania w dużej mierze zależy od prawidłowego rozmrażania składników. Jak uniknąć błędów i wybrać najlepszy sposób, przeczytaj artykuł o rozmrażaniu.
wołowinę można zastąpić dowolnym innym rodzajem mięsa, które lubisz najbardziej. Należy jednak pamiętać, że czas gotowania, a także smak i kaloryczność potrawy ulegną zmianie. Wieprzowina i jagnięcina są zwykle grubsze niż wołowina, podczas gdy filet z kurczaka lub indyk są chudsze. W tym przypadku czas gotowania zależy nie tylko od rodzaju mięsa, ale także od tego, jaka część tuszy jest używana i jak stare lub Młode jest mięso.
do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Tłuszcz wołowy roztopiony - 871 kcal/100g
- Wołowina tłusta - 171 kcal/100g
- Wołowina chuda - 158 kcal/100g
- Wołowina-mostek - 217 kcal/100g
- Wołowina-kajdany - 380 kcal/100g
- Wołowina-chuda pieczeń - 200 kcal/100g
- Wołowina - łopatka - 137 kcal/100g
- Wołowina - żeberka - 233 kcal/100g
- Wołowina-szynka - 104 kcal/100g
- Wołowina - ogon - 184 kcal/100g
- Szynka gotowana - 269 kcal/100g
- Peklowana wołowina - 216 kcal/100g
- Pieprz czarny mielony - 255 kcal/100g
- Śliwka - 227 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Pasta pomidorowa - 28 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g