skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak upiec chleb Borodino? Przygotuj składniki. Weź mąkę pszenną najwyższej jakości.
Krok 2:
Zalej słód szklanką wrzącej wody, wymieszaj i pozostaw do ostygnięcia w temperaturze pokojowej.
Krok 3:
Połącz cukier z drożdżami i zalej szklanką ciepłej wody. Pozostaw na 5-7 minut, aż na powierzchni pojawi się piana drożdżowa. Jeśli się pojawił, drożdże zostały aktywowane.
Krok 4:
Przesiej oba rodzaje mąki przez drobne sito, aby nasycić ją tlenem. Wtedy Twoje wypieki będą bardziej puszyste i delikatne.
Krok 5:
Połącz słód z aktywowanymi drożdżami i wymieszaj.
Krok 6:
Dodaj olej roślinny do słodu, dodaj sól.
Krok 7:
W porcjach wsyp mąkę do masy drożdżowej. Uważaj na konsystencję ciasta-mąka może zająć więcej lub mniej niż określona objętość kompozycji.
Krok 8:
Zagnieść elastyczne ciasto. Ciasto przykryć ręcznikiem i odstawić w ciepłe miejsce na 1,5 godziny.
Krok 9:
Dopasuj ciasto mokrymi rękami i uformuj z niego schludny Bochenek. Możesz przenieść go na blachę do pieczenia wyłożoną pergaminem. Włożyłam ciasto do formy na chleb.
Krok 10:
W razie potrzeby posyp przyszły chleb ziarnami kolendry. Przykryj formę ręcznikiem i pozostaw w cieple na około 35 do 40 minut. Poczekaj, aż masa wzrośnie.
Krok 11:
Piecz chleb w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 40 minut. Wskazałem przybliżony czas - skup się na cechach swojego piekarnika.
mój syn, po spróbowaniu tego chleba, wykrzyknął: "mamo! Upiekłaś taki pyszny chleb! Rób to zawsze. Będę go dużo, dużo jeść."I prawda: chociaż Bochenek okazał się bardzo obszerny i ciężki, następnego dnia nic z niego nie zostało - nawet okruchy zostały starannie zebrane i zjedzone.
weź pod uwagę, że każdy ma inne piekarniki. Temperatura i czas gotowania mogą różnić się od wskazanych w przepisie. Aby każde upieczone danie odniosło sukces, skorzystaj z przydatnych informacji o cechach piekarników !
przygotuj się na to, że mąka może wymagać więcej lub mniej niż wskazano w przepisie. Nie skupiaj się na ilości mąki, ale na pożądanej konsystencji ciasta. Aby uniknąć błędów, przeczytaj o mące i jej właściwościach!
płyn, w którym drożdże są hodowane, powinien być przyjemny w dotyku, nie wyższy niż 40 stopni. Dlaczego to ma znaczenie? W ciepłym środowisku drożdże są dobrze aktywowane, umierają w gorącym środowisku, aw zimnym po prostu nie działają. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przetestuj drożdże przed zmieszaniem z resztą składników. Wlej trochę ciepłego mleka do miski, wymieszaj w niej drożdże. Przykryj miskę ręcznikiem kuchennym i umieść w ciepłym miejscu bez przeciągów na 10-15 minut. W tym czasie na powierzchni ciasta powinna pojawić się Piankowa Czapka drożdżowa. Jeśli tak się nie stanie, proces fermentacji się nie rozpoczął (drożdże są przeterminowane lub zepsute). W takim przypadku warto wziąć inne drożdże, w przeciwnym razie pieczenie nie zadziała.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Sól - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Mąka pszenna - 325 kcal/100g
- Mielona kolendra - 25 kcal/100g
- Mąka żytnia - 305 kcal/100g
- Słód - 361 kcal/100g
- Świeże drożdże - 109 kcal/100g