Gruziński chleb pita z olejem roślinnym

domowa wersja chleba pita z piekarnika! Pyszne! Gruziński chleb pita w historycznej ojczyźnie jest używany jako zwykły chleb. Czy spróbujemy upiec go w domu? Przepis jest prosty, dostępny nawet dla początkujących piekarzy!
MilaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 14 % 7 g
tłuszcze 6 % 3 g
węglowodany 80 % 40 g
214 kcal
IG: 0 / 0 / 100

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 1 h
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Jak zrobić gruziński chleb pita? Przygotuj jedzenie. Weź białą mąkę, najwyższej jakości. Olej roślinny - każdy rafinowany: słonecznik, kukurydza i tak dalej. Woda jest ciepła, rozpuścimy w niej drożdże.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Przesiej mąkę pszenną do głębokiej miski ze zjeżdżalnią przez drobne sito, aby nasycić ją tlenem. Dodaj sól. Polecam używać tylko części mąki, a resztę dodawać podczas wyrabiania ciasta.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Suche drożdże instant, szybko działające, rozcieńczyć w ciepłej wodzie. Jeśli masz inne drożdże, przeczytaj poniżej w infobloku, jak najlepiej z nimi pracować. To ważny punkt, więc zwróć na to uwagę!

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    W przesianej mące zrób wgłębienie. Wlej do niego drożdże rozcieńczone w wodzie.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Zacznij wyrabiać ciasto łyżką, stopniowo wlewając pozostałą mąkę. Kieruj się gęstością ciasta, a nie objętością mąki. Następnie zacznij ugniatać rękami, aż ciasto przestanie przyklejać się do rąk.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Uformuj ciasto w Kolobok i posmaruj je olejem roślinnym.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Przykryj naczynia z ciastem ręcznikiem i odłóż go zbliżyć się do ciepłego miejsca bez przeciągów. Wzrost ciasta zajmie co najmniej godzinę, maksymalnie kilka godzin - wszystko zależy od drożdży. Gdy ciasto wyrośnie, zmiażdż je.

  8. Krok 8:

    Krok 8.

    Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Podziel ciasto na 5 równych części.

  9. Krok 9:

    Krok 9.

    Zwiń każdą z pięciu części w równą kulkę.

  10. Krok 10:

    Krok 10.

    Rozwałkuj każdą z kulek w okrągłą tortillę.

  11. Krok 11:

    Krok 11.

    Przenieś tortillę na przygotowaną nieprzywierającą blachę do pieczenia. Możesz użyć pergaminu, maty silikonowej. Nakłuj tortillę na całej powierzchni widelcem.

  12. Krok 12:

    Krok 12.

    Umieść blachę do pieczenia z chlebem pita w rozgrzanym piekarniku. I piecz do miękkości, koncentrując się na piekarniku (na czas).

  13. Krok 13:

    Krok 13.

    Wyjmij gotowy chleb pita z blachy do pieczenia, przykryj ręcznikiem, aż całkowicie ostygnie.

niestety gruzińskiego chleba pita nie można ugotować w domu. Do tego potrzebny jest specjalny piec. Ale możesz spróbować, nadal będzie pyszny!

weź pod uwagę, że każdy ma inne piekarniki. Temperatura i czas gotowania mogą różnić się od wskazanych w przepisie. Aby każde upieczone danie odniosło sukces, skorzystaj z przydatnych informacji o cechach piekarników !

przygotuj się na to, że mąka może wymagać więcej lub mniej niż wskazano w przepisie. Nie skupiaj się na ilości mąki, ale na pożądanej konsystencji ciasta. Aby uniknąć błędów, przeczytaj o mące i jej właściwościach!

płyn, w którym drożdże są hodowane, powinien być przyjemny w dotyku, nie wyższy niż 40 stopni. Dlaczego to ma znaczenie? W ciepłym środowisku drożdże są dobrze aktywowane, umierają w gorącym środowisku, aw zimnym po prostu nie działają. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przetestuj drożdże przed zmieszaniem z resztą składników. Wlej trochę ciepłego mleka do miski, wymieszaj w niej drożdże. Przykryj miskę ręcznikiem kuchennym i umieść w ciepłym miejscu bez przeciągów na 10-15 minut. W tym czasie na powierzchni ciasta powinna pojawić się Piankowa Czapka drożdżowa. Jeśli tak się nie stanie, proces fermentacji się nie rozpoczął (drożdże są przeterminowane lub zepsute). W takim przypadku warto wziąć inne drożdże, w przeciwnym razie pieczenie nie zadziała.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Drożdże prasowane - 109   kcal/100g
  • Mąka pełnoziarnista z pszenicy durum witaminizowana - 333   kcal/100g
  • Mąka pełnoziarnista uniwersalna - 364   kcal/100g
  • Mąka krupczatka - 348   kcal/100g
  • Mąka - 325   kcal/100g
  • Olej roślinny - 873   kcal/100g
  • Sól - 0   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g

Podobne przepisy