ser z mleka krowiego

zrobić pyszny ser w domu? Łatwe! Ser serowy to ser solankowy należący do odmian miękkich. Przygotowany z mleka krowiego i koziego. Ma delikatny, lekko słony smak, idealny zarówno do przygotowywania sałatek, nadzień do ciast, jak i do samodzielnego spożycia. Zrobienie sera w domu nie będzie trudne, wystarczy mieć mleko, sól i zakwas. Jako zakwas możesz użyć octu stołowego lub soku z cytryny.
katushafinAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 27 % 3 g
tłuszcze 27 % 3 g
węglowodany 45 % 5 g
66 kcal
IG: 100 / 0 / 0

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 3 h
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Przygotuj produkty. Ocet stołowy-9%.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Kładziemy mleko na dużym ogniu i doprowadzamy do wrzenia.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Gdy tylko piana zacznie rosnąć, wlej ocet i wlej sól. Mleko natychmiast zacznie się zwijać. Mieszamy łyżką i obserwujemy-płatki powinny stać się duże, a serwatka ma zielonkawy kolor. Nie trzymamy się długo w ogniu-dwie minuty. Im dłużej gotujesz, tym twardszy będzie ser.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Odcedź masę do durszlaka wyłożonego gazą. Lepiej złożyć go w kilku warstwach, aby przyszły ser nie stosował się do dziur. Pamiętaj, aby zostawić część serwatki, w niej będziemy przechowywać ser.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Kończymy gazę, kładziemy na niej jakieś naczynia, a na niej ładunek.Zostawiamy w tej formie na dwie godziny bezpośrednio na stole. Po dwóch godzinach otrzymasz jeszcze ciepły, ale już dość twardy domowy ser. Zostawiłem go w tej formie na całą noc, wkładając konstrukcję do lodówki.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Gotowy ser należy przechowywać w serwatce, którą zostawiliśmy. Możesz dodać do niego więcej soli i zagotować, a następnie ser nie wyschnie podczas przechowywania i nasyci się jeszcze większym smakiem.

głównym składnikiem do robienia sera w domu jest mleko. Dlatego jego wybór należy traktować z uwagą. Najlepiej sprawdza się naturalna krowa lub koza. Jest tłusty, ma wyraźny smak, który w przyszłości będzie miał dobry wpływ na jakość gotowego sera. Sklep jest również odpowiedni, ale produkt nie będzie tak smaczny.
radzę gotować ser z co najmniej trzech litrów mleka. Najpierw ugotowałem z litra, a ser sklepowy okazał się w postaci cienkiego naleśnika. Drugim wejściem wziąłem trzy litry wiejskiego-przy wyjściu dostałem około 400 gramów sera. Pod względem smaku produkt sklepowy jest znacznie gorszy od produktu wiejskiego.
ilość soli Patrz do smaku. Zgodnie z tym przepisem ser będzie lekko słony, prawie świeży. Ale myślę, że za kilka dni będzie solona po przechowywaniu w słonej serwatce.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Mleko krowie całe - 68   kcal/100g
  • Mleko 3,5% tłuszczu - 64   kcal/100g
  • Mleko 3,2% tłuszczu - 60   kcal/100g
  • Mleko 1,5% tłuszczu - 47   kcal/100g
  • Skoncentrowane mleko 7,5% tłuszczu - 140   kcal/100g
  • Mleko 2,5% tłuszczu - 54   kcal/100g
  • Sol - 0   kcal/100g
  • Ocet stołowy - 11   kcal/100g

Podobne przepisy