dżem irgi na zimę pięć minut

pyszny przysmak na zimę, który jest szybki w przygotowaniu. Irga, niezupełnie zwykła jagoda. Nie ma jasnego aromatu i smaku. Ale wszyscy ogrodnicy i gospodynie domowe kochają ją za bezpretensjonalność i przyjaźń z innymi kwaśnymi jagodami i owocami. Jednak z jednej irgi możesz również zrobić bardzo dobry dżem.
niebieskookaAuthor avatar
autor przepisu
zwycięzca Konkursu najlepszy przepis na tydzień 13-19 lipca

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 0 % 0 g
tłuszcze 0 % 0 g
węglowodany 100 % 41 g
162 kcal
IG: 20 / 0 / 80

gotowanie krok po kroku

Czas gotowania: 6 h
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Zbieramy lub kupujemy irgu. Jak każda jagoda, wskazane jest przetworzenie jej w dniu zbioru lub następnego dnia. Jeśli pojawi się sytuacja odroczenia, umieść jagodę w chłodnym miejscu.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Do dżemu potrzebujesz samej irgi, cukru i zakwaszacza. W końcu jagoda irga jest dość świeża. Możesz wziąć zarówno kwas cytrynowy, jak i sok z cytryny, ale ich obecność jest obowiązkowa. Dzięki temu dżem uzyska przyjemną kwaskowatość i nie będzie kandyzowany. Ale nie trzeba dodawać wody. Najpierw posortuj irgu, pozbądź się śmieci. Usuń wszystkie uszkodzone, ugryzione i niedojrzałe owoce. Zostaw tylko dobrą jagodę.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Następnie wlej do durszlaka i dobrze spłucz pod chłodną wodą.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Jeśli masz odmianę irgi o niezbyt grubej skórce, ten krok należy pominąć. Zdarza się, że skóra jest gruba. Następnie podgrzej wodę w przestronnym garnku, ale nie gotuj. Zanurz jagodę w lekko gorącej wodzie, bezpośrednio w durszlaku i natychmiast wyjmij. Jagoda nie powinna pękać, a woda powinna się zabarwić. Ta procedura pomoże łatwiej wyróżnić sok, aw gotowym dżemie jagoda pozostanie nienaruszona i szybciej zostanie nasycona syropem. Tylko wszystko musi być zrobione dobrze lub nie ryzykuj.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Wlej Irgu do przestronnej miski lub miski do gotowania. Dodaj 1/2 cukru, delikatnie wymieszaj. Pozostaw na stole, aby sok się wyróżniał. Wskazane jest, aby wziąć naczynia emaliowane lub ze stali nierdzewnej z grubym dnem. Krawędzie powinny być szerokie, aby lepiej odparować wilgoć. Gotuj nie więcej niż 2 kg jagód w jednym ujęciu. Jeśli nie masz czasu na gotowanie, posypane cukrem jagody można włożyć do lodówki i gotować rano.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Jagoda przygotowana przez blanszowanie lub po prostu umyta chętnie uwolni sok po około pół godzinie. Ten sok wystarczy, aby nie dodawać wody ani nie gotować osobno syropu, a smak dżemu tylko zyska.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Umieść miskę na minimalnym ogniu, delikatnie mieszaj, aby cały cukier się rozpuścił i się nie przypalił. Następnie dodaj ciepło do średnio-średniego i zagotuj. Ponownie zmniejsz ogień do minimum i nie gotuj na wolnym ogniu przez 5 minut. Nie usuwaj jeszcze pojawiającej się pianki, ale powoli mieszaj dżem szpatułką, dotykając dna.

  8. Krok 8:

    Krok 8.

    Po 5 minutach wyjmij naczynia z pieca. Poruszając się w lewo-w prawo i od siebie, do siebie, wepchnij piankę na środek miski. Usuń piankę, powtarzając ruchy, aż usuniesz całość. Nie miałem dużo piany, ale konieczne jest jej usunięcie, aby dżem był dobrze przechowywany i smaczny.

  9. Krok 9:

    Krok 9.

    Do gorącej, obranej z pianki masy jagodowej dodaj pozostały cukier. Dobrze wymieszaj, aż się rozpuści. Pozostaw do całkowitego ostygnięcia, w tym czasie gotowana na parze irga jest dobrze nasycona syropem.

  10. Krok 10:

    Krok 10.

    Powtórz gotowanie jeszcze raz przez 5 minut, na koniec dodaj kwas cytrynowy. Dobrze wymieszaj i usuń piankę.

  11. Krok 11:

    Krok 11.

    W gotowym dżemie jagody są całe, są nasączone syropem i nie unoszą się. Gorący syrop jagodowy swobodnie ucieka z łopatki, ale nie rozgotuj dżemu. Gdy ostygnie, zastygnie w słoiku jak galaretka. Z tej ilości jagód uzyskuje się 0,5 litra słoika dżemu i pozostaje trochę na próbę.

  12. Krok 12:

    Krok 12.

    Wlej dżem na gorąco do sterylnych suchych słoików na brzeg. Zakręć sterylnymi pokrywkami, odwróć i pozostaw pod "futrem" do ostygnięcia, a następnie przenieś do chłodnego, ciemnego miejsca do przechowywania. Jeśli przechowujesz w lodówce, możesz wlać na gorąco do słoików i schłodzić bez zamykania. Gdy ostygnie, wierzch się zagoi, a następnie zamknij plastikową lub śrubową pokrywkę, oczywiście sterylną. Taki dżem jest dobrze przechowywany, okres przydatności do spożycia wynosi do 2 lat.

Irga, dość słodka jagoda. Nie ma potrzeby dodawania cukrów w standardowej proporcji 1: 1.

zarówno do smaku, jak i do dobrego przechowywania wystarczy włożyć cukier o połowę mniej. Istnieją przepisy, w których na 1 kg jagód bierze się tylko 200 gramów cukru, nie ma w ogóle cukru.

zgodnie z tym przepisem dżem jest umiarkowanie słodki, z lekką kwaskowatością. Bez dodatku kwasu będzie po prostu słodki i jak mówią "przaśny".

właśnie z powodu tej cechy irgi często przygotowuje się dżem z dodatkiem kwaśnego dodatku, co znacznie poprawia smak. Dodaj: wiśnie, porzeczki, maliny, agrest, jabłka, cytrynę i kwas cytrynowy, cukier waniliowy.

gotuje się nie tylko dżem, irga jest bardzo owocną jagodą i smaczną z różnymi dodatkami. Jest zamrażany, gotuje żywy dżem bez gotowania, galaretki, dżemy, konfitury... Różne kompoty, nalewki i likiery.

więc jeśli wcześniej przechodziłeś obok tej jagody, czas spróbować.

dowiedz się, jak sterylizować słoiki w piekarniku i gotować dżem malinowy, możesz w moim przepisie dżem malinowy na zimę pięć minut .

pamiętaj, że przyprawy takie jak sól, cukier, a także ocet i jego substytuty są używane w przepisach na preparaty na zimę nie tylko ze względu na smak, ale przede wszystkim jako konserwanty. Dlatego w żadnym wypadku nie należy zmniejszać stężenia soli i cukru, a także zastępować octu (esencji) słabszym stężeniem niż wskazano w przepisie, w przeciwnym razie ocet (sól/cukier) nie pokaże swoich właściwości konserwujących, a przedmiot zostanie zepsuty.

zamiast cukru można użyć słodzika, który nie boi się obróbki cieplnej.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Kwas cytrynowy - 0   kcal/100g
  • Irga - 45   kcal/100g

Podobne przepisy