domowy kwas chlebowy

kwas chlebowy będzie przygotowywany na różne sposoby, na przykład z brzeczki. Brzeczka kwaszona jest lepką, gęstą cieczą o ciemnobrązowym kolorze, o kwaśno-słodkim smaku. Można go znaleźć w wielu sklepach i nie jest zbyt drogi. Z jednej puszki brzeczki można zrobić kwas chlebowy i chleb.
MariaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 0 % 0 g
tłuszcze 0 % 0 g
węglowodany 100 % 8 g
33 kcal
IG: 0 / 25 / 75

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 20 h
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Przygotuj składniki. Aby przygotować domowy kwas chlebowy z zacieru, potrzebujemy: czystej wody pitnej; koncentrat zacieru; żywe lub suche drożdże; cukier; niemyte rodzynki.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Wlej 250 ml wody do rondla i podgrzej do 40°C. dodaj kwaśną brzeczkę, cukier i suche drożdże do lekko gorącej wody (w ostatniej chwili zastąpiłem suche drożdże żywymi, potrzebowałem około 20 g). Dokładnie wymieszaj.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Wlej powstałą mieszaninę do trzylitrowego słoika lub plastikowej butelki.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Dodaj nieumyte rodzynki i wymieszaj. Wlać pozostałą wodę o temperaturze pokojowej.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Przykręć słoik pokrywką, ale nie do końca, aby dwutlenek węgla mógł wydostać się podczas fermentacji. Jeśli przykręcisz szczelnie pokrywkę, słoik może pęknąć. Lub podczas próby spuszczenia nagromadzonego gazu pokrywa może eksplodować po otwarciu. Pozostaw kwas chlebowy do fermentacji w ciepłym, ciemnym miejscu na 10-12 godzin.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Ostrożnie wlej gotowy kwas chlebowy do butelek, uważając, aby osad nie dostał się do butelek z dna. Wstaw do lodówki na 8-10 godzin. W tym czasie kwas osiada, a pozostały w nim osad opadnie na dno.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Tak wygląda kwas chlebowy z osadem z drożdży i zacieru.

  8. Krok 8:

    Krok 8.

    Taki kwas chlebowy uzyskuje się po obronie. Smacznego!

do przygotowania brzeczki kwaszonej stosuje się słód żytni suchy fermentowany i niesfermentowany (słód jęczmienny), mąkę żytnią tapetę piekarniczą.
Wyprodukuj brzeczkę na zakwasie w następujący sposób: specjalnie wyprodukowane słody są mielone, mieszane z wodą i poddawane obróbce cieplnej przez kilka godzin w kontrolowanych warunkach. W tym czasie enzymy obecne w słodach rozkładają skrobie na cukry fermentowalne i nieredukowalne. Aby uzyskać niezbędną zawartość ciał stałych i zachować naturalne aminokwasy, witaminy i enzymy, koncentrat odparowuje się na specjalnych stacjach odparowywania próżniowego.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Rodzynki - 280   kcal/100g
  • Kiszmisz - 279   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g
  • Suche drożdże - 410   kcal/100g
  • Koncentrat brzeczki kwaszonej - 277   kcal/100g

Podobne przepisy