skład / składniki
metoda gotowania
przygotowujemy duży pojemnik do fermentacji (na przykład emaliowaną patelnię o pojemności co najmniej 10 litrów), w której umieszczamy ciasto winogronowe. Następnie wlej do niego określoną ilość wody, dodaj drożdże winne i 300 gramów cukru. Wymieszaj wszystko, przykryj pokrywką i umieść w ciemnym miejscu (temperatura pokojowa lub nieco wyższa - 23-25 stopni Celsjusza) na kilka dni.
po rozpoczęciu fermentacji wlej pozostały cukier, ponownie wymieszaj i zainstaluj uszczelkę wodną. Czas fermentacji zależy od temperatury w pomieszczeniu i wynosi co najmniej półtora tygodnia. Maksymalny okres fermentacji może wynosić miesiąc lub nawet nieco dłużej.
gdy proces fermentacji dobiegnie końca, zacier można destylować. Tradycyjnie ChaCha jest destylowana dwa razy. Po raz pierwszy nie dokonujemy selekcji na frakcje, po raz drugi dzielimy na frakcje: około 10% - "głowa", która zawiera maksymalnie szkodliwe zanieczyszczenia. "Głowa" nie może być pijana, może być używana wyłącznie do celów technicznych. Potem przychodzi "ciało" - 70-75%. Kiedy stopień gwałtownie spada, kończymy wybierać "ciało". Reszta to ogony zawierające oleje fuzlowe, których również nie potrzebujemy (ale w przeciwieństwie do "głowy" "ogony" można ponownie wykorzystać w produkcji wina). "Ogony" podczas gotowania Chachi są zwykle bardzo nieliczne.
następnie rozcieńczamy powstały napój do 55% czystą wodą, butelkujemy chachę i pozostawiamy w spokoju na dwa tygodnie. Oczywiście możesz spróbować od razu, jak się okazało, ale musisz to wytrzymać. Po upływie dwóch tygodni napój będzie gotowy do podania.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Drożdże prasowane - 109 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Ciasto winogronowe - 15 kcal/100g