skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak gotować zupę z brokułami i kurczakiem? Przygotuj wszystkie niezbędne składniki. Możesz użyć dowolnych części kurczaka: UD, filetów, podudzi, skrzydeł. Najważniejsze jest to, że ptak ma wystarczającą ilość mięsa i kości na bogaty bulion. Jeśli mięso zostało zamrożone, najpierw rozmrozić, przenosząc je z zamrażarki na dolną półkę lodówki. Umyj i obierz ziemniaki, marchewkę, cebulę i ząbek czosnku.
Krok 2:
Kurczaka dokładnie opłucz i osusz. Możesz go natychmiast pokroić na porcje lub zrobić to, gdy kurczak się ugotuje, przed ułożeniem warzyw.
Krok 3:
Na patelnię włożyć kurczaka, całą cebulę, ząbek czosnku. Wlej 2 litry wody. Umieść patelnię na dużym ogniu. Doprowadź wodę do wrzenia, usuń piankę łyżką cedzakową. Następnie zmniejsz ogień do średniego i gotuj kurczaka przez 40 minut do miękkości, od czasu do czasu usuwając pianę.
Krok 4:
Brokuły możesz używać zarówno świeżych, jak i mrożonych. Jeśli masz świeżą kapustę, oddziel kwiatostany od nogi i dokładnie spłucz je w zimnej wodzie. Jeśli używasz mrożonych kwiatostanów brokułów, nie rozmrażaj ich wcześniej.
Krok 5:
Zetrzyj marchewki na grubej tarce lub pokrój w paski.
Krok 6:
Pokrój ziemniaki w średnią kostkę.
Krok 7:
Do garnka z bulionem dodaj kostki ziemniaków, startą marchewkę i różyczki brokułów.
Krok 8:
Ponownie zagotuj bulion i gotuj wszystko razem przez około 20 minut na średnim ogniu, aż warzywa się ugotują. Sprawdź to na ziemniakach-kawałki łatwo pękną po naciśnięciu łyżką. Na koniec sól, pieprz zupę. Wyjmij cebulę i plasterek czosnku i wyrzuć.
Krok 9:
Przykryj garnek i pozostaw zupę na około 15 minut.
Krok 10:
Następnie wlej zupę z kurczaka i brokułów do talerzy i podawaj. Smacznego!
oprócz tych w przepisie możesz dodać do zupy swoje ulubione warzywa. Może to być papryka, cukinia, świeży zielony groszek lub kukurydza w puszkach.
tę samą zupę można ugotować nie tylko z kurczakiem, ale także z indykiem, a także wieprzowiną lub wołowiną. W przypadku użycia dwóch ostatnich rodzajów mięsa bulion (Krok 3) będzie musiał gotować przez co najmniej 1 godzinę. Podobnie jak w przypadku kurczaka, do zupy lepiej jest wziąć nie tylko miąższ, ale także kości, aby uzyskać bogaty bulion.
ważne! niezależnie od tego, czy w przepisie jest podana ilość wody do zupy, czy nie, najlepiej jest skupić się na własnych preferencjach (gęsta lub cieńsza zupa, którą lubisz), a także na wielkości garnka i żywności zabranej do gotowania. Nie zapominaj, że autor ma własne zdanie na temat ilości mięsa, ziemniaków, zbóż i innych składników w zupie, które mogą nie pasować do Twojej. W praktyce oznacza to, że jeśli gotujesz po raz pierwszy, nie powinieneś gotować całego garnka na raz. Zrób zupę do degustacji-dla jednej lub dwóch osób. Aby to zrobić, zmniejsz ilość wszystkich składników zgodnie z przepisem do 1-2 porcji i weź ilość wody w ilości: od jednej szklanki na porcję-jeśli zupa jest bardzo gęsta, do 1,5-2 szklanek-jeśli jest bardziej płynna. Nie zapomnij wziąć pod uwagę, że część płynu zagotuje się podczas gotowania. Po skosztowaniu małej porcji zupy możesz dostosować zarówno ilość płynu, jak i proporcje składników do swoich upodobań. W przyszłości, podobnie jak większość doświadczonych gospodyń domowych, możesz wlać wodę do zupy i położyć składniki "na oku".
jak wybrać idealny garnek do zupy, owsianki lub marynowania ogórków przeczytaj artykuł o patelniach.
do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Kurczak kategorii i - 238 kcal/100g
- Kurczak II kategorii - 159 kcal/100g
- Kurczak, miąższ bez skóry - 241 kcal/100g
- Kurczaki - 140 kcal/100g
- Cebula - 41 kcal/100g
- Ziemniaki Dojrzałe - 80 kcal/100g
- Pieczone ziemniaki - 70 kcal/100g
- Tłuczone ziemniaki - 380 kcal/100g
- Ziemniaki gotowane - 82 kcal/100g
- Ziemniaki w mundurkach - 74 kcal/100g
- Ziemniaki smażone - 192 kcal/100g
- Marchew - 33 kcal/100g
- Suszona marchewka - 275 kcal/100g
- Marchewka gotowana - 25 kcal/100g
- Czosnek - 143 kcal/100g
- Brokuły - 33 kcal/100g
- Pieprz czarny mielony - 255 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g