skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak zrobić miód pitny ze starego miodu? Przygotuj wymaganą ilość starego miodu. W moim przypadku miód jest bardzo stary. Stoi od 8 lat. W tym czasie miód znacznie pociemniał, a nawet pojawił się osad. W porządku, ten też jest świetny.
Krok 2:
Odmierz również wymaganą ilość rodzynek, chmielu i drożdży. Chmiel i drożdże najlepiej spożywać w specjalistycznym sklepie. Mam chmiel granulowany, a drożdże są specjalne dla miodu pitnego.
Krok 3:
Wlej wymaganą ilość wody do rondla, zagotuj. Rozpuść miód w wodzie i gotuj wszystko razem na małym ogniu przez 5-7 minut. Podczas gotowania utworzy się piana-należy ją usunąć. Następnie schłodzić bulion do ciepłej temperatury.
Krok 4:
Wlej go do nieco większego szklanego słoika. Dodaj rodzynki (niemyte), drożdże, przyprawy i chmiel. Dobrze wymieszaj.
Krok 5:
Przykryj słoik warstwą gazy i umieść w ciepłym miejscu na kilka dni do fermentacji. Zajmie to 5-7 dni.
Krok 6:
Po zakończeniu fermentacji przecedź produkt przez kilka warstw gazy. Wlej powstały płyn do butelek i szczelnie zamknij. Umieść butelki w chłodnym, ciemnym miejscu na 2-3 miesiące, aby zaparzyć.
Stary, nieprawidłowo przechowywany miód nie musi być wyrzucany ani puszczany na bimber. Z niego można zrobić smaczniejszy i zdrowszy napój-miód pitny.
miód pitny to pierwotnie rosyjski napój. Jest przygotowywany prawie niezależnie. Najważniejsze jest prawidłowe wymieszanie składników.
Młody miód pitny uzyskany natychmiast po fermentacji smakuje bardziej jak kwas chlebowy, a jego moc wynosi około 2-3%. Aby napój stał się mocniejszy, musi mieć czas na stanie.
do zaparzania najlepiej użyć szklanych butelek lub drewnianych beczek.
aby nadać wyrafinowany aromat, możesz dodać pachnące zioła i przyprawy, suche lub świeże jagody.
im dłużej nalegasz na miód pitny, tym mocniej się okaże.
W minionych stuleciach nalewka leżakowała w dębowych beczkach do pół wieku i była otwierana tylko na specjalne okazje.
do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.
ponieważ stopień zasolenia, słodyczy, goryczy, ostrości, kwasu, palności każdego jest indywidualny, zawsze dodawaj przyprawy, Przyprawy i przyprawy, koncentrując się na swoim smaku! Jeśli po raz pierwszy umieścisz jedną z przypraw, pamiętaj, że są przyprawy, których szczególnie ważne jest, aby nie przenosić (na przykład chili).
jak wybrać idealny garnek do zupy, owsianki lub marynowania ogórków przeczytaj artykuł o patelniach.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Miód - 400 kcal/100g
- Drożdże prasowane - 109 kcal/100g
- Rodzynki - 280 kcal/100g
- Kiszmisz - 279 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Przyprawy suche - 240 kcal/100g
- Chmiel - 0 kcal/100g