zupa grzybowa puree z borowików ze śmietaną

proste, szybkie i smaczne danie do codziennego menu! Zupa grzybowa puree z borowików ze śmietaną, obfita i aromatyczna, gotuje się bardzo szybko! Urozmaica dietę o każdej porze roku. Możesz gotować ze świeżych, suchych, mrożonych, konserwowanych grzybów i dowolnego bulionu!
Julia M.Author avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 8 % 1 g
tłuszcze 31 % 4 g
węglowodany 62 % 8 g
68 kcal
IG: 100 / 0 / 0

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 40 min
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Jak zrobić zupę grzybową puree z borowików ze śmietaną? Przygotuj do tego niezbędne składniki. Taką zupę można przygotować z dowolnych grzybów-suchych lub świeżych. Będę gotować z mrożonych grzybów. W sezonie grzybowym zawsze zaopatruję się w grzyby leśne. Gotuję je przez około 30 minut. Następnie spłukuję, schładzam, wkładam do torebek i zamrażam. Zimą zawsze mam grzyby. W przypadku zupy należy je wcześniej rozmrozić.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Obierz ziemniaki, spłucz je i pokrój na kawałki. W rondlu podgrzej wodę do zupy, zanurz w niej pokrojone ziemniaki i gotuj przez 15 minut.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Podczas gotowania ziemniaków obierz cebulę, opłucz ją i posiekaj. Podsmaż posiekaną cebulę z grzybami przez 5-7 minut. W tym czasie nadmiar płynu wyparuje z grzybów i zaczną się lekko brązowieć.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Tosty grzybowe Dodaj do garnka do ziemniaków. Do smaku dodaj trochę soli i przyprawy. Gotuj wszystko razem przez kolejne 10 minut. Nie wlewaj dużo wody do garnka, aby zupa nie była płynna.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Przenieś całą zawartość patelni do stacjonarnego blendera, dodaj czosnek i zmiel wszystko na jednorodną masę.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Włóż masę grzybową z powrotem do garnka i dodaj śmietanę. Mogą mieć dowolną zawartość tłuszczu. Im wyższa zawartość tłuszczu w śmietanie, tym bardziej kremowy będzie smak gotowej zupy. Dostosuj konsystencję zupy śmietaną lub wodą. Mieszając, zagotuj wszystko i zdejmij patelnię z ognia.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Zupa puree z borowików jest gotowa! Podawaj na gorąco. Dodatkowo możesz zrobić grzanki z białego chleba. Miłego oapetytu!

aby zapobiec podrażnieniu błony śluzowej oka podczas krojenia cebuli, opłucz cebulę i nóż zimną wodą. Deska do krojenia nie wchłonie nieprzyjemnego zapachu cebuli, jeśli zetrzesz ją kawałkiem cytryny przed cięciem.

ważne! niezależnie od tego, czy w przepisie jest podana ilość wody do zupy, czy nie, najlepiej jest skupić się na własnych preferencjach (gęsta lub cieńsza zupa, którą lubisz), a także na wielkości garnka i żywności zabranej do gotowania. Nie zapominaj, że autor ma własne zdanie na temat ilości mięsa, ziemniaków, zbóż i innych składników w zupie, które mogą nie pasować do Twojej.  W praktyce oznacza to, że jeśli gotujesz po raz pierwszy, nie powinieneś gotować całego garnka na raz. Zrób zupę do degustacji-dla jednej lub dwóch osób. Aby to zrobić, zmniejsz ilość wszystkich składników zgodnie z przepisem do 1-2 porcji i weź ilość wody w ilości: od jednej szklanki na porcję-jeśli zupa jest bardzo gęsta, do 1,5-2 szklanek-jeśli jest bardziej płynna. Nie zapomnij wziąć pod uwagę, że część płynu zagotuje się podczas gotowania. Po skosztowaniu małej porcji zupy możesz dostosować zarówno ilość płynu, jak i proporcje składników do swoich upodobań. W przyszłości, podobnie jak większość doświadczonych gospodyń domowych, możesz wlać wodę do zupy i położyć składniki "na oku". 

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Cebula - 41   kcal/100g
  • Ziemniaki Dojrzałe - 80   kcal/100g
  • Ziemniaki pieczone - 70   kcal/100g
  • Tłuczone ziemniaki - 380   kcal/100g
  • Ziemniaki gotowane - 82   kcal/100g
  • Ziemniaki w mundurkach - 74   kcal/100g
  • Ziemniaki smażone - 192   kcal/100g
  • Czosnek - 143   kcal/100g
  • Olej roślinny - 873   kcal/100g
  • Sol - 0   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g
  • Przyprawy suche - 240   kcal/100g
  • Śmietana 35% - 337   kcal / 100g
  • 40% - 362   kcal/100g
  • Mrożone grzyby - 23   kcal/100g

Podobne przepisy