dżem gruszkowy na zimę

Łatwe, szybkie, zdrowe, pachnące, bardzo smaczne! Dżem gruszkowy to prosty przepis na słodkie przygotowanie na zimę. Przygotowuje się go bez użycia cukru, zamiast tego działa stewia-naturalny substytut cukru, więc dżem okazuje się nie tylko smaczny, ale także zdrowy.
AlenushkaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 0 % 0 g
tłuszcze 0 % 0 g
węglowodany 100 % 8 g
30 kcal
IG: 100 / 0 / 0

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 2 h
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Jak zrobić dżem gruszkowy na zimę? Gruszki do przepisu wybierz odmiany miękkie i słodkie. Najlepiej żółte. Zamiast stewii możesz klasycznie użyć cukru. Sok z cytryny jest dodawany w celu nadania kwaśności słodkiemu dżemowi. Możesz dostosować jego ilość do smaku. Służy również jako środek konserwujący do dłuższego przechowywania.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Gruszki dokładnie umyj i osusz. Odetnij z nich skórkę, pokrój na kawałki, usuwając rdzenie z nasionami.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Umieść pokrojone na kawałki gruszki na patelni i zalej wrzącą wodą, aby woda pokryła gruszki. Wybierz naczynia do gotowania emaliowane lub ze stali nierdzewnej. Aluminium może reagować z kwasem, Nie bierz z niego patelni.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Postaw garnek gruszek na małym ogniu. Doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez 15 minut. Powstanie piana. Zdejmij ją.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Następnie dodaj stewię do garnka z gruszkami, mieszaj, aż się rozpuści.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Po upływie 15 minut zdejmij patelnię z ognia i zetrzyj gruszki tłuczkiem, aby zamieniły się w puree. Przywróć patelnię do ognia i gotuj na małym ogniu przez kolejne 20 minut. Od czasu do czasu mieszaj puree.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Dodaj sok z cytryny, można go wycisnąć z jednego plasterka cytryny. Wymieszać. I gotuj przez kolejne 20 minut na małym ogniu. Mieszaj częściej w tym okresie, aby dżem się nie przypalił.

  8. Krok 8:

    Krok 8.

    Dżem gruszkowy powinien zagotować się, aż będzie gęsty i zacząć karmelizować. Kiedy tak się stanie, zdejmij patelnię z dżemem z ognia. Natychmiast wlej go do wysterylizowanych słoików i zamknij wysterylizowanymi pokrywkami. Przechowuj dżem gruszkowy w chłodnym, suchym miejscu.

bardzo przydatny przepis, jeśli masz wczesne zbiory gruszek, które nie są dobrze przechowywane. Można je natychmiast zamienić w wspaniały dżem i cieszyć się nim w zimnych porach roku.

możesz dodać taki dżem rano do płatków owsianych, możesz nałożyć na chleb i popijać herbatą lub mlekiem. Możesz jeść tylko łyżką w przekąsce z jakimś gorzkim napojem: herbatą, cykorią lub kawą, nie słodząc ich, ponieważ dżem jest więc bardzo słodki.
możesz zmielić dżem gruszkowy za pomocą blendera zanurzeniowego, aby uzyskać bardziej puszystą, jednorodną konsystencję, jeśli wolisz. Kiedy naciskamy popychaczem, pozostają małe kawałki i ktoś bardziej lubi tę konsystencję. Niektórzy wolą ogólnie większe kawałki gruszek w dżemie. Aby móc je żuć. A te kawałki po ugotowaniu stają się przezroczyste, a dżem wygląda wtedy bardzo ładnie.
smacznego!

aby mieć pewność, że letnie zapasy zachwycą Cię przez cały zimny sezon, przeczytaj podstawowe zasady, sekrety i życiowe hacki o przygotowaniach na zimę.

do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Gruszka - 42   kcal/100g
  • Gruszka suszona - 246   kcal/100g
  • Gruszki konserwowe - 76   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g
  • Sok z cytryny - 16   kcal/100g
  • Stewia - 18   kcal/100g

Podobne przepisy