dżem wiśniowy z pestkami na zimę

bardzo smaczny i piękny dżem ze śliwki wiśniowej z pestkami. Śliwka wiśniowa to owoc bardzo podobny w wyglądzie i smaku do śliwki. Jedyną rzeczą, w przeciwieństwie do śliwki, bardzo trudno jest oddzielić kość od miąższu śliwki wiśniowej, więc gospodynie domowe z reguły gotują dżem ze śliwki wiśniowej z nasionami. Ale taki dżem okazuje się jeszcze smaczniejszy, śliwka wiśniowa pozostaje w nim prawie cała, a dżem ma klarowny syrop. Śliwka wiśniowa występuje w różnych odmianach i kolorach w zależności od regionu wzrostu. Z każdej śliwki wiśniowej uzyskuje się bardzo smaczny dżem. Istnieje wiele sposobów gotowania dżemu ze śliwki wiśniowej. Najlepszy jest oczywiście szybki, gdy owoce nie są poddawane obróbce cieplnej przez bardzo długi czas, więc więcej składników odżywczych jest przechowywanych w gotowym produkcie.
SnezhanaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 0 % 0 g
tłuszcze 0 % 0 g
węglowodany 100 % 47 g
189 kcal
IG: 4 / 0 / 96

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 4 h
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Przygotuj składniki na dżem. To śliwka wiśniowa, cukier i woda. Śliwka wiśniowa może być używana dowolnej odmiany w zależności od dostępności, miejsca zakupu i preferencji, żółta lub czerwona, co najważniejsze, dobrze dojrzała i słodka.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Sortujemy śliwkę wiśniową, usuwamy zepsute i zgniłe jagody, śmieci. Owoce myjemy pod bieżącą wodą i wrzucamy do durszlaka, aby woda była szklana. Wlej wodę do rondla, zagotuj. Zanurz durszlak ze śliwką wiśniową w tej wodzie (lepiej jest użyć metalowego lub silikonowego durszlaka ogniotrwałego do tych celów, plastik może zacząć się topić). Owoce trzymamy we wrzącej wodzie przez około 5 minut i wyjmujemy.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Następnie przekłuwamy śliwkę wiśniową (każdą) wykałaczką, aby nie pękła podczas nalewania syropu, jeśli chcesz, aby owoce w dżemie pozostały nienaruszone. Ale jeśli nawet rozpadną się podczas robienia dżemu, smak dżemu nie zepsuje się z tego, jedyną rzeczą jest to, że wygląd dżemu się zmieni. Wygodniej będzie nawet usunąć kości, gdy dżem zostanie zjedzony.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Przygotuj syrop cukrowy. Wlej wodę do rondla, włóż odmierzoną ilość cukru. Doprowadź wodę do wrzenia, mieszając łyżką, aby cukier całkowicie się rozpuścił. Wyłącz ogień.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Przenieś śliwkę wiśniową do metalowego pojemnika, który nie utlenia się z soku owocowego, wlej syrop i pozostaw w temperaturze pokojowej na 3 godziny. Następnie podpalamy, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez około 30 minut na średnim ogniu.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Układamy dżem w przygotowanych wcześniej wysterylizowanych słoikach, zwijamy. Pozwól dżemowi ostygnąć i przechowuj go w spiżarni na zimę.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Lub podawaj natychmiast do stołu z herbatą. Smacznego!

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Śliwka - 27   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g

Podobne przepisy