skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Przygotuj składniki na dżem. To śliwka wiśniowa, cukier i woda. Śliwka wiśniowa może być używana dowolnej odmiany w zależności od dostępności, miejsca zakupu i preferencji, żółta lub czerwona, co najważniejsze, dobrze dojrzała i słodka.
Krok 2:
Sortujemy śliwkę wiśniową, usuwamy zepsute i zgniłe jagody, śmieci. Owoce myjemy pod bieżącą wodą i wrzucamy do durszlaka, aby woda była szklana. Wlej wodę do rondla, zagotuj. Zanurz durszlak ze śliwką wiśniową w tej wodzie (lepiej jest użyć metalowego lub silikonowego durszlaka ogniotrwałego do tych celów, plastik może zacząć się topić). Owoce trzymamy we wrzącej wodzie przez około 5 minut i wyjmujemy.
Krok 3:
Następnie przekłuwamy śliwkę wiśniową (każdą) wykałaczką, aby nie pękła podczas nalewania syropu, jeśli chcesz, aby owoce w dżemie pozostały nienaruszone. Ale jeśli nawet rozpadną się podczas robienia dżemu, smak dżemu nie zepsuje się z tego, jedyną rzeczą jest to, że wygląd dżemu się zmieni. Wygodniej będzie nawet usunąć kości, gdy dżem zostanie zjedzony.
Krok 4:
Przygotuj syrop cukrowy. Wlej wodę do rondla, włóż odmierzoną ilość cukru. Doprowadź wodę do wrzenia, mieszając łyżką, aby cukier całkowicie się rozpuścił. Wyłącz ogień.
Krok 5:
Przenieś śliwkę wiśniową do metalowego pojemnika, który nie utlenia się z soku owocowego, wlej syrop i pozostaw w temperaturze pokojowej na 3 godziny. Następnie podpalamy, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez około 30 minut na średnim ogniu.
Krok 6:
Układamy dżem w przygotowanych wcześniej wysterylizowanych słoikach, zwijamy. Pozwól dżemowi ostygnąć i przechowuj go w spiżarni na zimę.
Krok 7:
Lub podawaj natychmiast do stołu z herbatą. Smacznego!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Śliwka - 27 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g