kompot z żółtej śliwki na zimę

kompoty śliwkowe są kochane i gotowane w wielu rodzinach. Śliwka jest bardzo aromatyczna i smaczna. Żółty rodzaj śliwki charakteryzuje się wysoką wydajnością, dlatego często przygotowuje się z nią konserwację-dżemy, dżemy i oczywiście kompoty. Kompot można przygotować zarówno z jednej śliwki, jak i różnych. Warto dosłownie dodać trochę innych jasnych owoców, a smak wypełni się ich aromatem, podkreślając i podkreślając smak samej śliwki.
niebieskookaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 0 % 0 g
tłuszcze 0 % 0 g
węglowodany 100 % 15 g
63 kcal
IG: 25 / 0 / 75

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 1 h
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Przygotuj niezbędne produkty. Dokładnie umyj owoce, usuń łodygi. W przypadku kompotu konieczne jest wybranie owoców, które nie są przejrzałe, bez uszkodzeń. Żółtą śliwkę można pokroić na połówki, jeśli kość jest dobrze oddzielona, jeśli jest zła, lepiej pozostawić ją w całości. Kompoty z kością nie są zalecane do przechowywania dłużej niż rok.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Pierwszą rzeczą w tym przepisie jest przygotowanie słoików, reszta nie zajmie dużo czasu i wysiłku. Spłucz puszki sodą oczyszczoną, dobrze spłucz pod bieżącą wodą. Na mokro włóż do zimnego piekarnika szyjką do dołu, a także rozłóż pokrywki. Włącz 150 stopni, po osiągnięciu zadanej temperatury sterylizuj słoiki 1L - 15 minut, 2L-20, 3L-25 minut.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Pokrój jabłko i gruszkę na ćwiartki, z których odetnij komorę nasienną wraz z nasionami. Bez usuwania skórki pokrój jabłko na cienkie talerze, pozostaw gruszkę. Natychmiast zanurz pokrojone owoce w wodzie zakwaszonej cytryną lub kwasem cytrynowym, aby nie stały się czarne. Jeśli śliwka nie została przecięta, wierzch należy przebić wykałaczką, aby owoc nie pękł.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Napełnij wysterylizowane, ciepłe słoiki owocami niezbyt ciasno, ale do szyi. Zagotuj wodę i ostrożnie wlej bezpośrednio z czajnika do słoików do krawędzi. Przykryj i pozostaw na 15 minut, w tym czasie nastąpi pasteryzacja. Wlać tylko stromą wrzącą wodę. Gotowałem 2 puszki po 0,7 litra, woda potrzebowała 1 litra, ale może potrzebować trochę więcej lub mniej, w zależności od objętości owoców.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    W odpowiednim czasie spuść wodę z obu puszek do rondla, wygodnie jest spuścić przez specjalną pokrywkę z otworami. Dodaj 1 szklankę cukru i zagotuj. Gotuj syrop przez około 3 do 4 minut. Do każdego słoika dodaj kwas cytrynowy na czubku noża. Następnie ponownie zalej słoiki z owocami przelewem wrzącym syropem.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Przykryj słoik pokrywką, pozostawiając w tej pozycji na 2-3 minuty, aby pęcherzyki powietrza zawarte w wodzie i owocach unosiły się na powierzchnię wody, a następnie przykręć pokrywkę. Wytrzyj i przetocz po stole, sprawdzając uszczelnienie. / Lepiej na naturalnym drewnie/. Jeśli syrop nie wystarczy, po prostu dodaj wrzącą wodę. Odwróć na pokrywkę, przykryj kocem i pozostaw do ostygnięcia. Następnie natychmiast przenieś do chłodnego, ciemnego miejsca do przechowywania lub włóż do lodówki.

w zależności od odmiany śliwki określa się ilość cukru.

aromat napoju rozjaśni się, jeśli dodasz jabłko, gruszkę, brzoskwinię, śliwkę wiśniową, wanilinę, cynamon.

bez sterylizacji konserwacja jest przygotowywana bardzo szybko, a rezultatem jest pyszny i zdrowy napój.

w liczbie porcji wskazuję liczbę słoików.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Jabłka - 47   kcal/100g
  • Jabłka Suszone - 210   kcal/100g
  • Mus jabłkowy w puszkach - 61   kcal/100g
  • Gruszka - 42   kcal/100g
  • Gruszka suszona - 246   kcal/100g
  • Gruszki konserwowe - 76   kcal/100g
  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Kwas cytrynowy - 0   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g
  • Żółte śliwki - 45   kcal/100g

Podobne przepisy