skład / składniki
metoda gotowania
jagody są starannie sortowane ze ściółki leśnej, usuwamy zepsute, a następnie wlewamy jagody do sita i dobrze myjemy pod bieżącą wodą. Rozłóż jagody na czystym i suchym ręczniku, pozwól im trochę wyschnąć. Po przeniesieniu ich do odpowiedniej wielkości emaliowanej patelni.
wlej odpowiednią ilość wody do jagód. Może potrzebować trochę więcej lub trochę mniej. Konieczne jest, aby woda całkowicie pokryła jagody. Stawiamy patelnię na dużym ogniu, doprowadzamy jej zawartość do wrzenia. Następnie zmniejsz ogień do umiarkowanego i gotuj jagody do miękkości (wystarczy 5-10 minut).
zdejmij patelnię z ognia i pozostaw w temperaturze pokojowej na 8 godzin. Kiedy minie ten czas, filtrujemy sok. Możesz użyć sita z małymi otworami lub gazy złożonej w kilku warstwach. Dobrze wyciśnij ciasto jagodowe.
zmierz ilość otrzymanego soku. Dodajemy do niego cukier w stosunku 1: 1, czyli na każdy 1 litr soku wkładamy 1 kilogram cukru. Stawiamy patelnię z mieszanką na dużym ogniu, doprowadzamy do wrzenia, nie przestając mieszać przyszłej galaretki. Wszystkie kryształy cukru powinny się rozpuścić. Gotuj galaretkę po ugotowaniu na małym ogniu. Przygotowujemy go do wymaganej gęstości.
dodaj kwas winowy w ilości 1 łyżeczki kwasu na 1 kilogram cukru. Wszystko dobrze wymieszaj i gotuj galaretkę przez kolejne 3 minuty. Następnie zdejmij patelnię z ognia.
układamy galaretkę w przygotowanych sterylnych słoikach, zwijamy ją sterylnymi pokrywkami. Pozostaw do góry nogami do ostygnięcia na jeden dzień. Dodatkowo pokrywamy słoiki czymś ciepłym.
schłodzone słoiki są usuwane do piwnicy w miejscu przechowywania.
smacznego!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Borówka - 44 kcal/100g
- Jagody świeżo mrożone - 56 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Kwas winowy - 21 kcal/100g