skład / składniki
metoda gotowania
orkisz to jedna z odmian pszenicy, każde jej ziarno jest pokryte folią. Nawet jeśli kłosy nie rosną w najbardziej przyjaznych dla środowiska obszarach, skorupa nie pozwala na wchłanianie szkodliwych substancji do ziarna. Regularne spożywanie orkiszu w żywności pozwala osiągnąć normalizację poziomu cukru we krwi, poprawia trawienie i aktywność sercowo-naczyniową. Charakterystyczną cechą tego zboża jest brak glutenu, co minimalizuje ryzyko alergii lub problemów trawiennych. Orkisz ma również pozytywny wpływ na stan układu nerwowego, poprawia pamięć.
1. Sortujemy orkisz z zepsutych ziaren. Wlej płatki do miski, napełnij wodą, pozostaw na noc. W tym czasie ziarna puchną.
2. Rano spuszczamy wodę, kilkakrotnie myjemy orkisz. Włóż czyste płatki do rondla, napełnij wodą, Wyślij do ognia. Wodę należy przyjmować w stosunku 1: 3, czyli na 400 gramów orkiszu - 1,2 litra wody.
3. Gdy woda się zagotuje, sól do smaku, zmniejsz ogień do minimum. Gotuj owsiankę przez 25-30 minut.
4. Obierz czosnek, przepuść przez prasę. Wlej olej roślinny na patelnię, Wyślij do ognia. Gdy olej zostanie odpowiednio podgrzany, włóż do niego kleik czosnkowy, smaż mieszając przez 1-2 minuty.
5. Moja pietruszka, drobno posiekaj nożem. Spuść płyn z grzybów.
6. Aromatyczny olej doprawiamy owsiankę, mieszamy. Włóż do niego marynowane grzyby i pietruszkę, pieprz do smaku. Jeszcze raz wymieszaj.
rozłóż owsiankę na porcje i podawaj.
jedz z przyjemnością i bądź zdrowy!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Czosnek - 143 kcal/100g
- Pieprz czarny mielony - 255 kcal/100g
- Pietruszka - 45 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Pieczarki marynowane - 12 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Orkisz - 337 kcal/100g