skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Produkty do przygotowania ciasta. Jeśli odmierzysz mąkę szklankami, najpierw odmierz wymaganą ilość nie przesianej mąki, a następnie po prostu ją siej! Kefir do ciasta musi mieć temperaturę pokojową. Jeśli wziąłeś go prosto z lodówki, lekko go podgrzej.
Krok 2:
Przesiej mąkę, dodaj sól. Jeśli zamiast sody masz proszek do pieczenia, musisz teraz dodać go do mąki. Wszystko dokładnie wymieszaj.
Krok 3:
Zmielić jajko z cukrem, możesz po prostu widelcem.
Krok 4:
Połącz masę jajeczną z kefirem i 3 łyżki. l. (zostaw 1 łyżkę. L na później) olej roślinny, mieszaj, aż będzie gładki.
Krok 5:
Dodaj połowę mąki, dokładnie wymieszaj. Powinno to być ciasto o konsystencji przypominającej 15% śmietanę. Jeśli zdecydujesz się włożyć sodę do ciasta, a nie proszek do pieczenia, ugasić ją sokiem z cytryny (lub octem) i natychmiast dodać do ciasta. Wymieszaj wszystko do tej pory widelcem. Dodaj pozostałą mąkę.
Krok 6:
Gdy tylko ciasto zacznie zbierać się w Kolobok, przenieś je na stół. Stół (w moim przypadku mata silikonowa) posyp pozostałą mąką. Obok siebie kładziemy resztki oleju roślinnego - 1 łyżkę l. kontynuujemy wyrabianie ciasta dwiema rękami. Gdy tylko cała mąka zostanie zebrana ze stołu za pomocą ciasta, zacznie przyklejać się do rąk. Pokryj dłonie olejem roślinnym i kontynuuj ugniatanie, aż całkowicie się wchłonie.
Krok 7:
Zagniataj ciasto, aż będzie gładkie, przez około 3 minuty, to wystarczy. Jednorodne, bardzo delikatne i bardzo miękkie ciasto na kefirze powinno się skończyć. Nadal może przyklejać się do rąk. W żadnym wypadku nie dodawaj więcej mąki - niech będzie mniej niż więcej! Ciasto ma kształt Koloboka, posyp mąką i włóż do rondla, przykryj pokrywką lub po prostu do torby. Ciasto kefirowe przed smażeniem należy położyć na 20-30 minut.
Krok 8:
Produkty do przygotowania nadzienia. Jaja kurze są gotowane na twardo (po ugotowaniu należy je gotować nie dłużej niż 10 minut, lepiej 7-8 minut, w przeciwnym razie żółtko rozgotowanych jaj będzie miało szarą krawędź)i obrane ze skorupy. Zielenie są sortowane i myte. Gotowe ciasta zostaną usmażone na oleju roślinnym.
Krok 9:
Posiekaj zieleninę: szczypiorek i koperek. Jajka kroimy w średniej wielkości kostkę.
Krok 10:
Przenieś warzywa i jajka do głębokiego pojemnika, aby uzyskać soczystość, dodaj 2-3 łyżki. l tłusta śmietana. Sól, pieprz, mieszaj, aż będzie gładka.
Krok 11:
Wracamy do testu. Stało się elastyczne, mniej lepkie. Czysty, suchy stół dokładnie posyp mąką. Przenosimy ciasto na mąkę, posypujemy również wierzch.
Krok 12:
Rozwałkuj to ciasto na kefirze od środka do krawędzi, nie wracając wałkiem do ciasta, robiąc lekkie, bez szarpnięć i wysiłku, ruchu, ponieważ ciasto jest bardzo giętkie, łatwe do rozciągnięcia. Rozwałkuj w okrąg lub owal o grubości 6-7 mm, upewniając się, że ciasto się nie zwietrzy. W razie potrzeby posyp mąką. Wybieramy mały spodek do szablonu o średnicy 8,5-9 cm, wycinamy koła nożem.
Krok 13:
Bierzemy każdy okrąg, zamiatamy nadmiar mąki pędzlem, dokładnie po stronie, na której zdecydowaliśmy się położyć nadzienie. Umieść 1,5 - 2 łyżki na środku każdego koła.l nadzienie.
Krok 14:
Ciasto na kefirze nie rozciąga się, nie można go już dodatkowo rozciągnąć, jest już cienko rozwałkowane. Dlatego zaczynamy zbierać ciasto od środka. Łączymy krawędzie, ostrożnie ściskamy i kierujemy się w jedną stronę do końca. Następnie od środka kierujemy się w drugą stronę do końca. Odwracamy gotowe ciasto szwem w dół, zginamy ostre krawędzie do wewnątrz i lekko, delikatnie dociskamy ciasto do stołu dłonią, aby równomiernie rozprowadzić nadzienie na całym cieście.
Krok 15:
Patelnia do smażenia rozgrzewa się do niebieskawej mgły, bez oleju! Następnie zmniejszamy ogień i dopiero po ustąpieniu silnego ciepła wlewamy olej (dokładnie do połowy wysokości ciasta przed smażeniem) i podgrzewamy. Nie wolno dopuścić do zadymienia oleju. Powinien smażyć, ale nie palić. Musisz kontrolować ogień przez cały czas smażenia. Ciasta z ciasta kefirowego znacznie się powiększają, więc powinny być luźne na patelni.
Krok 16:
Smażyć placki z obu stron, aż będą rumiane. Pamiętaj, że ciasto po smażeniu nadal ciemnieje, więc nie prześwietlaj placków. Aby uzyskać większą pewność, że Twoje ciasta są doskonale upieczone, podziel pierwszą sondę na pół. Jeśli zauważysz surowe ciasto, zmniejsz ogień, poczekaj chwilę i kontynuuj smażenie. Świeżo upieczony placek, zwykle z grubą skórką. Ale gdy tylko położy się 2-3 minuty, staje się niesamowicie miękki.
porady:
1. Ciasto należy pozostawić przed przygotowaniem z niego ciast. Gluten w nim pęcznieje, dzięki czemu ciasto stanie się niezwykle giętkie do walcowania i formowania z niego produktów. A to oznacza, że pieczenie z takiego ciasta okaże się bardzo bujne, porowate i smaczne.
2. Łatwo jest sprawdzić gotowość oleju do smażenia, wystarczy zanurzyć w nim lekko mokrą końcówkę wykałaczki. Olej powinien lekko trzeszczeć, ale nie strzelać.
3. Pozostałe skrawki ciasta natychmiast włóż do celofanowej torby. Z tych kawałków ciasta paszteciki można zrobić tylko wtedy, gdy zbierzesz te resztki, dokładnie je umyjesz, tworząc grudkę ciasta, z której następnie rozwałkujesz okrąg, wycinasz nowe kółka i formujesz nowe placki. W rzeczywistości to ciasto zostanie rozwałkowane po raz drugi. Po raz trzeci lepiej go nie zwijać, ponieważ nie dostaniesz już wspaniałych ciast. Lepiej usmażyć małe ciastka z tych resztek na herbatę.
4. Placki z ciastem kefirowym nie wchłaniają zbyt dużo oleju, ale jeśli nadal chcesz pozbyć się nadmiaru oleju, wyjmij gotowe placki z patelni, przenieś je na ręcznik papierowy. Każdą nową porcję pasztecików.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Śmietana 30% tłuszczu - 340 kcal/100g
- Śmietana 25% tłuszczu - 284 kcal/100g
- Śmietana 20% tłuszczu - 210 kcal/100g
- Śmietana 10% tłuszczu - 115 kcal/100g
- Śmietana - 210 kcal/100g
- Jajko kurze - 157 kcal/100g
- Białko jaja - 45 kcal/100g
- Proszek jajeczny - 542 kcal/100g
- Żółtko - 352 kcal/100g
- Jajko strusia - 118 kcal/100g
- Koperek - 38 kcal/100g
- Mąka pełnoziarnista z pszenicy durum witaminizowana - 333 kcal/100g
- Mąka pełnoziarnista uniwersalna - 364 kcal/100g
- Mąka krupczatka - 348 kcal/100g
- Mąka - 325 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Kefir tłusty - 62 kcal/100g
- Kefir 1% tłuszczu - 38 kcal/100g
- Kefir beztłuszczowy - 30 kcal/100g
- Kefir "Dr beefy" 1,8% tłuszczu - 45 kcal/100g
- Kefir 2,5% tłuszczu - 53 kcal/100g
- Ocet winny (3%) - 9 kcal/100g
- Ocet 9% - 11 kcal/100g
- Ocet balsamiczny - 88 kcal/100g
- Ocet jabłkowy - 14 kcal/100g
- Ocet - 11 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Cebula zielona - 19 kcal/100g
- Sól - 0 kcal/100g
- Soda spożywcza - 0 kcal/100g
- Ziele angielskie - 263 kcal/100g