skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak zrobić stek z grilla? Przygotuj wszystkie niezbędne produkty. Może to być płaski kawałek wieprzowiny, wołowiny lub cielęciny. Każdy olej roślinny: od słonecznika po oliwę.
Krok 2:
Umyj mięso, osusz. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie ma potrzeby ubijania steku przed gotowaniem. Proces ubijania mięsa narusza jego holistyczną strukturę włókien, a po ugotowaniu mięso może stać się sztywne. Wlej olej roślinny i dobrze posmaruj go ze wszystkich stron. Olej stworzy film ochronny, a po marynowaniu wszystkie soki pozostaną w środku.
Krok 3:
Posolić stek. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się solenie wszystkich produktów mięsnych na samym końcu gotowania, ponieważ sól usuwa wodę ze wszystkich produktów, a bez płynu stek okaże się suchy. Ale już stworzyliśmy folię ochronną z oleju roślinnego na mięsie, więc możemy teraz dodać sól.
Krok 4:
Dodaj posiekany czosnek. Możesz go posiekać nożem, zetrzeć lub przepuścić przez prasę. W przypadku braku świeżego czosnku można go zastąpić czosnkiem w proszku.
Krok 5:
Pozostaw mięso do marynowania. Optymalny czas marynowania wynosi od 30 minut do 2 godzin. Konieczne jest marynowanie w temperaturze pokojowej. Lub, jeśli marynujesz przez długi czas w lodówce, wyjmij stek z góry, aby się rozgrzał. W ten sposób mięso będzie bardziej równomiernie smażone.
Krok 6:
W międzyczasie rozgrzej węgle, jeśli masz je gotowe. Lub podpal drewno i poczekaj, aż się wypali i zamieni się w węgle.
Krok 7:
Połóż ruszt grillowy na grillu i stek na grillu. Smaż mięso wystarczająco często, obracając (co około 3 minuty), aby mięso się nie przypaliło. Początkowo smaż na mocno rozgrzanych węglach, aby na steku uformowała się skorupa, a sok z niego nie wyciekł. W tym samym celu w żadnym wypadku nie należy przekłuwać steku mięsnego podczas smażenia: w ten sposób cały sok wypłynie z niego, a mięso będzie suche.
Krok 8:
Podawaj stek od razu ze świeżymi warzywami i zieleniną. Smacznego!
wszelkie oleje są przydatne tylko do osiągnięcia określonej temperatury-punktu dymienia, w którym olej zaczyna się palić i wytwarza toksyczne substancje, w tym czynniki rakotwórcze. Jak określić temperaturę smażenia i wybrać najlepszy olej do smażenia, a który lepiej nie używać w ogóle, przeczytaj tutaj .
oprócz wieprzowiny w tym daniu można użyć dowolnego innego mięsa. Pamiętaj, że czas gotowania, a także smak i kaloryczność potrawy ulegną zmianie. Na przykład wołowina gotuje się dłużej niż wieprzowina, podczas gdy filet z kurczaka lub indyk jest mniejszy.
jeśli używasz gotowych mieszanek przypraw, koniecznie przeczytaj kompozycję na opakowaniu. Często w takich mieszankach jest już sól, weź to pod uwagę, w przeciwnym razie ryzykujesz przesolenie naczynia.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Wieprzowina tłusta - 333 kcal/100g
- Mięso wieprzowe - 357 kcal/100g
- Wieprzowina-chuda pieczeń - 184 kcal/100g
- Schab-kotlet z kością - 537 kcal/100g
- Sznycel wieprzowy - 352 kcal/100g
- Wieprzowina - ramię - 593 kcal/100g
- Szynka dzika - 113 kcal/100g
- Wieprzowina - 259 kcal/100g
- Czosnek - 143 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g