skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak zrobić cienkie naleśniki na wodzie bez jajek? Przygotuj jedzenie. Zagotuj wodę i ostudź, aż będzie ciepła, a następnie lepiej połączy się z mąką. Dostosuj ilość cukru i soli do swoich upodobań. Trochę brakowało mi obu.
Krok 2:
Przesiej mąkę. Nie pomijaj tego kroku podczas pieczenia, przesiewanie wzbogaca mąkę w tlen, dzięki czemu pieczenie jest bardziej przewiewne.
Krok 3:
Dodaj suche składniki do przesianej mąki: sól, cukier i sodę. Dobrze wymieszaj trzepaczką.
Krok 4:
W małych porcjach wlej wodę do mąki. Aby przygotować ciasto naleśnikowe, lepiej to zrobić w ten sposób-wlać płyn do mąki, wtedy nie będzie w nim grudek. Po każdej porcji wody dokładnie wymieszaj ciasto trzepaczką. Możesz wziąć mikser, ale trzepaczka doskonale spełnia swoje zadanie. W rezultacie ciasto powinno wyglądać jak płynna śmietana. Jeśli ciasto okaże się gęste, dodaj więcej wody. Odstaw na 15-20 minut.
Krok 5:
Dodaj olej roślinny do ciasta. To nie tylko poprawi smak naleśników, ale także zapobiegnie przywieraniu ich do patelni. Wymieszać.
Krok 6:
Dobrze podgrzej patelnię. Do pieczenia naleśników najlepiej nadaje się żeliwny lub specjalny naleśnik z grubym dnem. Mam nieprzywierającą patelnię do naleśników. Nie smaruję go nawet na początku pieczenia. Jeśli masz zwykłą patelnię, posmaruj ją olejem przed pierwszym naleśnikiem. Wlej ciasto na patelnię na połowę chochli, dobrze rozprowadzając je na dnie okrężnymi ruchami. Staraj się, aby ciasto było trochę cienkie, aby naleśniki wyszły cienkie.
Krok 7:
Smaż naleśniki z obu stron na złoty kolor, po kilka minut z każdej strony.
Krok 8:
Ułóż gotowe naleśniki w stos. Podawaj na gorąco.
z takiej ilości ciasta dostałem 14 naleśników. Piec na patelni o średnicy 18 cm. Naleśniki okazały się cienkie, z masła, które nie rozpuściło się całkowicie w cieście, chrupiące. Naleśniki smakują lepiej na gorąco, tylko z patelni.
myślę, że takie naleśniki będą pyszne nadziewane. Są gęste i nie pękają. A nadzienie wzbogaci ich smak.
przygotuj się na to, że mąka może wymagać więcej lub mniej niż wskazano w przepisie. Nie skupiaj się na ilości mąki, ale na pożądanej konsystencji ciasta. Aby uniknąć błędów, przeczytaj o mące i jej właściwościach!
do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.
czy można zastąpić proszek do pieczenia sodą, jak dodać je poprawnie, aby pieczenie było bujne, jak uniknąć nieprzyjemnego smaku sody i więcej, przeczytaj artykuł " proszek do pieczenia czy soda oczyszczona - co jest lepsze?"
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Mąka pełnoziarnista z pszenicy durum witaminizowana - 333 kcal/100g
- Mąka pełnoziarnista uniwersalna - 364 kcal/100g
- Mąka krupczatka - 348 kcal/100g
- Mąka - 325 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Soda spożywcza - 0 kcal/100g