skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak zrobić cienkie naleśniki z kwaśnego mleka? Przygotuj wszystkie niezbędne składniki. Mleko, woda i jajka muszą mieć temperaturę pokojową, aby ciasto było udane. Dlatego wyjmij je z lodówki z wyprzedzeniem - 1-2 godziny. Weź duże jajka lub 3 mniejsze.
Krok 2:
Przesiej mąkę, aby była nasycona tlenem, a naleśniki okazały się przewiewne. Wlej ponad połowę mąki do głębokiej miski.
Krok 3:
Dodaj cukier, sól, szczyptę sody do mąki i wymieszaj.
Krok 4:
Umyj jajka mydłem. Rozbij je do głębokiej miski i ubij. Nie musisz ubijać, zanim pojawi się piana.
Krok 5:
Następnie dodaj mleko i 2 łyżki masła, mieszaj, aż się połączą.
Krok 6:
Zrób wgłębienie w mące i wlej tam płynny składnik ciasta jajeczno-mlecznego. Mieszaj trzepaczką, aż będzie gładka. Resztę mąki dodawaj małymi porcjami, aż będzie trudno wymieszać.
Krok 7:
Powinieneś mieć gładkie, gęste ciasto. Rozcieńczyć wodą, aż uzyskasz odpowiednią konsystencję. Mąka może zająć ci więcej lub mniej niż wskazano w przepisie-miej to na uwadze. Pod względem gęstości ciasto powinno wyglądać jak ciężka śmietana. Pozostaw ciasto na 10-15 minut. Jeśli ciasto jest zbyt rzadkie, dodaj trochę mąki, aż uzyskasz odpowiednią konsystencję.
Krok 8:
Weź patelnię do naleśników lub taką, w której wygodnie pieczesz naleśniki. Rozgrzej patelnię, aż będzie gorąca. Posmaruj olejem roślinnym. Wlej na nią trochę ciasta i obracając je i przechylając, rozprowadź na całym dnie.
Krok 9:
Piecz naleśniki na średnim ogniu z obu stron na złoty kolor. W razie potrzeby posmaruj patelnię olejem, jeśli zaczniesz przyklejać się do patelni.
Krok 10:
Z podanej liczby produktów uzyskuje się około 20 naleśników o średnicy 22 cm.
takie naleśniki mają neutralny smak, jeśli chcesz słodszy - dodaj więcej cukru do ciasta. Można je wypełnić dowolnym nadzieniem. Podawaj je na śniadanie lub na przekąskę w ciągu dnia.
jeśli przygotowujesz naleśniki z wyprzedzeniem, przechowuj je w pojemniku pod pokrywką, w torbie lub zawiń w folię spożywczą, aby nie pękały ani nie wysychały.
dodałem za dużo sody, a moje mleko było dobrze kwaśne, więc wyszło dużo pęcherzyków powietrza. Aby uzyskać gładsze naleśniki, musiałem ubić ciasto blenderem. Ciasto stało się gładsze, a naleśniki odniosły sukces, choć nie bez"pierwszego naleśnika".
zamiast cukru można użyć słodzika, który nie boi się obróbki cieplnej.
do smażenia używaj oleju o wysokiej temperaturze dymienia! Wszelkie oleje są przydatne tylko do osiągnięcia określonej temperatury-punktu dymienia, w którym olej zaczyna się palić i wytwarza toksyczne substancje, w tym czynniki rakotwórcze.
nierafinowane oleje, z rzadkimi wyjątkami, mają niski punkt dymienia. Zawierają wiele niefiltrowanych cząstek organicznych, które szybko zaczynają się palić.
rafinowane oleje są bardziej odporne na ciepło, a ich punkt dymienia jest wyższy. Jeśli zamierzasz gotować w piekarniku, na patelni lub grillu, upewnij się, że używasz oleju o wysokim punkcie dymienia. Najczęstsze oleje o wysokim punkcie dymienia: rafinowane odmiany słonecznika, oliwy i winogron.
jak dodać sodę i ocet do ciasta? Sodę należy dodać do suchych składników (mąka, cukier), ocet — do płynnych (woda, mleko, kefir, śmietana), a sodę gaszoną — do gotowego ciasta.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Mąka pszenna - 325 kcal/100g
- Soda spożywcza - 0 kcal/100g
- Jajko kurze - 80 kcal/100g
- Kwaśne mleko - 60 kcal/100g