klasyczne naleśniki z dziurami na mleku

dla całej rodziny, ze zwykłych produktów, najsmaczniejsze! Klasyczne naleśniki z dziurami w mleku są cienkie, piękne i apetyczne. Ciasto ugniata się bardzo szybko, można je przygotować wieczorem, a rano na śniadanie upiec stos pachnących naleśników.
Julia M.Author avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 18 % 5 g
tłuszcze 25 % 7 g
węglowodany 57 % 16 g
150 kcal
IG: 20 / 0 / 80

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 1 h
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Jak zrobić klasyczne naleśniki z dziurami? Przygotuj jedzenie. Weź mleko o dowolnej zawartości tłuszczu, możesz nawet wziąć mleko i wodę w równych proporcjach. Lepiej, jeśli jest ciepło - wtedy mąka łatwiej się w to wtrąca.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Wlej niewielką część mleka do miski do ciasta, a następnie wbij tam jajka. Wymieszaj trzepaczką.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Wlej resztki mleka i trochę oleju roślinnego, aby naleśniki nie przykleiły się do patelni podczas pieczenia. Dodaj sól, cukier i mąkę przesianą przez sito. Dzięki Przesiewaniu jest nasycony tlenem, a gotowe ciasto będzie wspanialsze i delikatniejsze. Dodawaj mąkę stopniowo, w małych porcjach, skup się na pożądanej konsystencji ciasta. Weź pod uwagę fakt, że mąka może potrzebować trochę więcej lub mniej.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Dobrze wymieszaj ciasto, aby nie było grudek mąki. Możesz użyć miksera. Gotowe ciasto powinno mieć jednolitą konsystencję i być dość płynne. Jeśli okaże się gęsty, rozcieńczyć go gorącą wodą. Jeśli jest zbyt rzadki, dodaj trochę więcej mąki. Pamiętaj tylko, że im cieńsze ciasto, tym cieńsze i delikatniejsze naleśniki.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Weź naleśnik lub żeliwną patelnię. Posmaruj go przed pierwszym naleśnikiem niewielką ilością oleju roślinnego. Następnie wystarczy, że olej jest w cieście. Rozgrzej patelnię na dużym ogniu. Wlej na nią ciasto naleśnikowe, pozwalając mu rozprowadzić się na całej powierzchni. Na bardzo gorącej patelni w naleśniku pojawiają się dziury, a naleśnik staje się koronkowy. Piecz naleśniki na średnim ogniu, aż ciasto się skończy, smażąc je z obu stron.

ułóż gotowe naleśniki w stos i przykryj pokrywką, aby nie wyschły. Możesz także posmarować brzegi gotowych naleśników masłem.

każda gospodyni ma swój własny przepis na naleśniki. Niektórzy lubią cienkie, inni grube, a inni drożdżowe. Ale bez wątpienia każdy lubi naleśniki z dziurami.
Główną zasadą takich naleśników jest gorąca patelnia. Tylko na takim, gdy ciasto naleśnikowe uderza, powstają dziury w naleśnikach.

gotowanie takich naleśników nie będzie trudne nawet na śniadanie. Ciasto gotuje się przez kilka minut, a naleśniki smaży się bardzo szybko. Chociaż ciasto naleśnikowe można przygotować wieczorem i przechowywać w lodówce. Następnie możesz zacząć dzień pracy od herbaty ze świeżymi naleśnikami.
naleśniki z dziurami będą nie tylko na mleku. Jako podstawę ich przygotowania możesz wziąć kefir, serwatkę, a nawet wodę. Tylko upewnij się, że ciasto jest wystarczająco płynne, aby na patelni leżało bardzo cienko.

przygotuj się na to, że mąka może wymagać więcej lub mniej niż wskazano w przepisie. Nie skupiaj się na ilości mąki, ale na pożądanej konsystencji ciasta. Aby uniknąć błędów, przeczytaj o mące i jej właściwościach!

Przyjmij sobie zasadę, że ilość mąki nigdy nie jest ustalana z góry podczas przygotowywania mąki i pieczywa! Wskaźnik ten zawsze będzie się wahał, ponieważ mąka może mieć różną Wilgotność, różnić się stopniem mielenia i poziomem glutenu oraz innymi wskaźnikami, co nieuchronnie wpływa na jej zdolność do wiązania się z płynną mieszaniną w cieście. Ponieważ w domu nie można wykonać testu laboratoryjnego w celu określenia wszystkich parametrów i wskaźników mąki, zalecamy działanie zgodnie z zasadą "mąka do wody", to znaczy wziąć płyn dokładnie zgodnie z przepisem i dodać mąkę do składnika płynnego nie wszystkie naraz, ale w częściach, osiągając pożądaną konsystencję (podczas gdy mąka może odejść trochę więcej lub, przeciwnie, mniej niż w przepisie). Dzięki tej technice proporcje składników są dokładniej zachowane, a jakość ciasta nie jest tracona.

do smażenia używaj oleju o wysokiej temperaturze dymienia! Wszelkie oleje są przydatne tylko do osiągnięcia określonej temperatury-punktu dymienia, w którym olej zaczyna się palić i wytwarza toksyczne substancje, w tym czynniki rakotwórcze.
nierafinowane oleje, z rzadkimi wyjątkami, mają niski punkt dymienia. Zawierają wiele niefiltrowanych cząstek organicznych, które szybko zaczynają się palić.
rafinowane oleje są bardziej odporne na ciepło, a ich punkt dymienia jest wyższy. Jeśli zamierzasz gotować w piekarniku, na patelni lub grillu, upewnij się, że używasz oleju o wysokim punkcie dymienia. Najczęstsze oleje o wysokim punkcie dymienia: rafinowane odmiany słonecznika, oliwy i winogron.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Mleko krowie całe - 68   kcal/100g
  • Mleko 3,5% tłuszczu - 64   kcal/100g
  • Mleko 3,2% tłuszczu - 60   kcal/100g
  • Mleko 1,5% tłuszczu - 47   kcal/100g
  • Skoncentrowane mleko 7,5% tłuszczu - 140   kcal/100g
  • Mleko 2,5% tłuszczu - 54   kcal/100g
  • Jajko kurze - 157   kcal/100g
  • Białko jaja - 45   kcal/100g
  • Proszek jajeczny - 542   kcal/100g
  • Żółtko - 352   kcal/100g
  • Jajko strusia - 118   kcal/100g
  • Mąka pełnoziarnista z pszenicy durum witaminizowana - 333   kcal/100g
  • Mąka pełnoziarnista uniwersalna - 364   kcal/100g
  • Mąka krupczatka - 348   kcal/100g
  • Mąka - 325   kcal/100g
  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Olej roślinny - 873   kcal/100g
  • Sol - 0   kcal/100g

Podobne przepisy