kwaśne placki drożdżowe są bujne

w pośpiechu, bardzo smaczne, przewiewne, proste! Bujne kwaśne placki drożdżowe nadają się na rodzinne śniadanie lub popołudniową przekąskę. Podawaj je ze skondensowanym mlekiem, dżemem lub po prostu z cukrem pudrem! Gotowanie jest łatwe i proste!
Natalia CybulskaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 13 % 7 g
tłuszcze 25 % 14 g
węglowodany 62 % 34 g
286 kcal
IG: 6 / 0 / 94

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 30 min
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Jak zrobić bujne kwaśne placki na drożdżach? Przygotuj wszystkie produkty. W przypadku tego wypieku bardzo ważne jest, aby wszystkie składniki miały tę samą temperaturę pokojową, dlatego należy wcześniej wyjąć mleko z lodówki lub podgrzać. Weź grubsze mleko - z nim naleśniki są bardziej satysfakcjonujące. Mam mąkę pszenną, ale nie najwyższej klasy, ale pierwszą. Mąka najwyższej jakości jest śnieżnobiała, co oznacza, że jest bielona chlorem w warunkach fabrycznych.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Wymieszaj suche składniki. Pamiętaj, aby przesadzić mąkę - gotowe danie okaże się bardziej przewiewne. Mąka może odejść mniej więcej, spójrz na konsystencję ciasta. Wlej cukier do mąki. Możesz użyć cukru trzcinowego, kokosowego: w tym przypadku naleśniki uzyskają aromat karmelowy lub kokosowy. Jeśli gotujesz dla dzieci, możesz dodać łyżeczkę cukru waniliowego lub kilka kryształków waniliny - naleśniki będą bardzo aromatyczne!

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Dodaj suche drożdże. Jeśli chcesz, możesz użyć świeżych drożdży. W takim przypadku dodaj 18 g świeżych drożdży, ale najpierw rozcieńcz je w ciepłym mleku.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Dodaj trochę soli.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Dodaj mleko do suchej mieszanki.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Mieszaj, aż będzie gładka. Konsystencja ciasta przypomina gęstą śmietanę. Odstaw na 15 minut.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Dodaj 1 łyżkę. łyżka oleju roślinnego. Pozostaw pozostały olej do nasmarowania patelni.

  8. Krok 8:

    Krok 8.

    Przygotuj patelnię, na której będziesz smażyć placki. Najlepiej, jeśli jest to żeliwna patelnia, ale wystarczy ceramiczna lub po prostu nieprzywierająca patelnia. Na patelni dobrze rozgrzej olej roślinny. Ponieważ będziemy smażyć na oleju, musi być rafinowany, aby nie przypalić się na patelni. Rozłóż trochę ciasta łyżką i smaż placki przez 5 minut z każdej strony na małym ogniu.

  9. Krok 9:

    Krok 9.

    Jeśli chcesz bardziej chrupiące placki, dodaj więcej oleju na patelnię. Jeśli podoba ci się bardziej przydatna opcja, wystarczy trochę nasmarować patelnię olejem za pomocą silikonowego pędzla. Placki są smaczne zarówno na ciepło, jak i na zimno. Smacznego!

przygotuj się na to, że mąka może wymagać więcej lub mniej niż wskazano w przepisie. Nie skupiaj się na ilości mąki, ale na pożądanej konsystencji ciasta. Aby uniknąć błędów, przeczytaj o mące i jej właściwościach!

płyn, w którym drożdże są hodowane, powinien być przyjemny w dotyku, nie wyższy niż 40 stopni. Dlaczego to ma znaczenie? W ciepłym środowisku drożdże są dobrze aktywowane, umierają w gorącym środowisku, aw zimnym po prostu nie działają. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przetestuj drożdże przed zmieszaniem z resztą składników. Wlej trochę ciepłego mleka do miski, wymieszaj w niej drożdże. Przykryj miskę ręcznikiem kuchennym i umieść w ciepłym miejscu bez przeciągów na 10-15 minut. W tym czasie na powierzchni ciasta powinna pojawić się Piankowa Czapka drożdżowa. Jeśli tak się nie stanie, proces fermentacji się nie rozpoczął (drożdże są przeterminowane lub zepsute). W takim przypadku warto wziąć inne drożdże, w przeciwnym razie pieczenie nie zadziała.

do smażenia używaj oleju o wysokiej temperaturze dymienia! Wszelkie oleje są przydatne tylko do osiągnięcia określonej temperatury-punktu dymienia, w którym olej zaczyna się palić i wytwarza toksyczne substancje, w tym czynniki rakotwórcze.
nierafinowane oleje, z rzadkimi wyjątkami, mają niski punkt dymienia. Zawierają wiele niefiltrowanych cząstek organicznych, które szybko zaczynają się palić.
rafinowane oleje są bardziej odporne na ciepło, a ich punkt dymienia jest wyższy. Jeśli zamierzasz gotować w piekarniku, na patelni lub grillu, upewnij się, że używasz oleju o wysokim punkcie dymienia. Najczęstsze oleje o wysokim punkcie dymienia: rafinowane odmiany słonecznika, oliwy i winogron.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Mleko krowie całe - 68   kcal/100g
  • Mleko 3,5% tłuszczu - 64   kcal/100g
  • Mleko 3,2% tłuszczu - 60   kcal/100g
  • Mleko 1,5% tłuszczu - 47   kcal/100g
  • Skoncentrowane mleko 7,5% tłuszczu - 140   kcal/100g
  • Mleko 2,5% tłuszczu - 54   kcal/100g
  • Mąka pełnoziarnista z pszenicy durum witaminizowana - 333   kcal/100g
  • Mąka pełnoziarnista uniwersalna - 364   kcal/100g
  • Mąka krupczatka - 348   kcal/100g
  • Mąka - 325   kcal/100g
  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Olej roślinny - 873   kcal/100g
  • Sol - 0   kcal/100g
  • Suche drożdże - 410   kcal/100g

Podobne przepisy