skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak upiec ciabattę na zakwasie żytnim? Zacznij od przygotowania ciasta. Lepiej to robić wieczorem. Woda powinna mieć temperaturę pokojową. Mąka żytnia nadaje się do każdego mielenia.
Krok 2:
W głębokim pojemniku mieszaj zakwas, wodę i mąkę do uzyskania gładkości. Następnie przykryj luźno i usuń do rana w ciepłym miejscu. Rano ciasto powinno wzrosnąć 2-3 razy.
Krok 3:
Do ciasta można użyć dowolnej mąki pszennej. Woda, podobnie jak ciasto, powinna mieć temperaturę pokojową.
Krok 4:
Aby wygodnie wyrabiać ciasto, weź głęboką miskę i przesiej do niej połowę mąki wymaganej przez przepis. Następnie dodaj ciasto, wodę i sól, dobrze wymieszaj, aby sól się rozpuściła.
Krok 5:
Dodaj pozostałą mąkę pszenną w małych porcjach, z grubsza wyrabiając ciasto.
Krok 6:
Ciasto powinno pozostać wystarczająco wilgotne i miękkie, ale nie powinno się rozprzestrzeniać. Dokręć miskę folią spożywczą i pozostaw na 20 minut na autolizę. Dzięki tej procedurze ciasto stanie się bardziej plastyczne i gładkie, a pieczenie będzie bujne.
Krok 7:
Po dobrze zagnieść ciasto. Powinien stać się plastyczny, zbierać się w Kolobok i nie przyklejać się wcale lub trochę do rąk.
Krok 8:
Posyp powierzchnię roboczą mąką i przenieś tam ciasto. Będzie musiał zostać rozciągnięty i złożony, aby zwiększyć i zachować liczbę pęcherzyków powietrza. W żadnym wypadku nie ugniataj ani nie rozwałkuj ciasta! Rozciągnij ciasto w prostokątną warstwę, a następnie mentalnie narysuj na nim 2 pionowe linie, dzieląc na 3 równe części. Złóż na przemian lewą i prawą trzecią część na Środkową. Następnie złóż ciasto, dzieląc je poziomo.
Krok 9:
Przenieś złożone ciasto do miski, przykryj folią spożywczą i umieść w ciepłym miejscu. Powtórz krok 8 jeszcze 4 razy co 15 minut. Ta metoda ugniatania pozwala dobrze rozwinąć gluten, co poprawia jakość pieczenia, a chleb będzie bardziej bujny.
Krok 10:
Po złożeniu ciasto przełożyć do miski, szczelnie przykryć i odstawić na około 2-4 godziny.
Krok 11:
Ciasto powinno zwiększyć objętość i stać się miękkie, porowate i przewiewne. Jeśli stukniesz w dno miski, usłysz pusty dźwięk przestrzenny.
Krok 12:
Gdy zobaczysz, że ciasto wyraźnie urosło, połóż je na powierzchni roboczej i podziel na 2 identyczne części.
Krok 13:
Uformuj 2 podłużne i płaskie półfabrykaty. Nie zapominaj, że nie możesz ugniatać ciasta, tylko rozciągnij. Przyciąłem krawędzie szerokim nożem, jakby podciągając je pod spód i lekko rozciągnąłem. Nie staraj się, aby puste miejsca były zbyt równe, ciabatta nie ma idealnego kształtu.
Krok 14:
Przenieś puste miejsca na posypany mąką ręcznik z grubej tkaniny. Zrób z niego boki. Mój ręcznik nie jest zbyt szorstki, przymocowałem deski do krojenia na zewnątrz. Posyp mąką, przykryj folią, aby powierzchnia ciasta nie wyschła. W przeciwnym razie trudno będzie zrozumieć, kiedy się oddalał. Pozostaw na około 1,5 godziny. Ciasto zwiększy swoją objętość i stanie się miękkie. Aby piekarnik miał czas na rozgrzanie, włącz go na 10-20 minut przed rozpoczęciem na 240 stopni.
Krok 15:
Umieść pojemnik z 200 ml wody na dolnej półce piekarnika. Złóż obrabiany przedmiot jako akordeon do środka, przenieś na nieprzywierający pergamin i rozciągnij do poprzedniego kształtu. Piec na środkowej półce, układając na rozgrzanej blasze do pieczenia, 15 minut z parą, następnie otwórz piekarnik na 5 sekund, uwalniając parę i piecz przez kolejne 10 minut bez pary. Określ dokładny czas i temperaturę w piekarniku. Gotowa ciabatta wciąż rośnie i dobrze się zarumieni.
schłodzić gotową ciabattę na ruszcie i cieszyć się pysznym smakiem domowego chleba.
przygotuj się na to, że mąka może wymagać więcej lub mniej niż wskazano w przepisie. Nie skupiaj się na ilości mąki, ale na pożądanej konsystencji ciasta. Aby uniknąć błędów, przeczytaj o mące i jej właściwościach!
ważne jest, aby przesiać mąkę, aby nasycić ją tlenem. Następnie wypieki będą przewiewne i będą dobrze rosły podczas pieczenia.
weź pod uwagę, że każdy ma inne piekarniki. Temperatura i czas gotowania mogą różnić się od wskazanych w przepisie. Aby każde upieczone danie odniosło sukces, skorzystaj z przydatnych informacji o cechach piekarników !
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Mąka pszenna - 325 kcal/100g
- Mąka żytnia - 305 kcal/100g
- Zakwas - 29 kcal/100g